Фото: Са новом униформом и на минус 60 степени
МОСКВA - Министарство одбране Руске Федерације разрадило је нови модел војничке униформе за дјеловање у условима поларне зиме, па су готово спремни за "освајање/брањење" територија око Сјеверног пола, јавиле су агенције.
Комплет униформе садржи три врсте доњег веша, комбинезон, прслук, јакну са капуљачом, кацигу, рукавице, капу и чизме. Сви комади одјеће и обуће испуњени су вјештачким перјем "тинсулејт", не пропуштају воду и вјетар и имају антибактеријска својства.
Ново војничко рухо по изгледу се не разликује од постојећих униформи које користе припадници Министарства за ванредне ситуације, полиције и Федералне службе безбједности.
Остаје још да се ријеши на који начин ће на униформама бити приказани официрски и подофицирски чинови, а највјероватније ће то бити учињено помоћу беџева.
- Комплети опреме су веома топли и лагани. Просјечно су тешки не више од пет килограма. Не ометају кретање и омогућавају борбу у тешким временским условима, током олуја и изразито ниских температура - тврде у Министарству одбране, наводећи да су униформе предвиђене за мраз до минус 60 степени Целзијуса.
Колико ће коштати нове униформе још није познато, али цијена би требало да буде утврђена најраније идуће годите упоредо са формирањем арктичке бригаде.
Према грубим процјенама компанија које се баве израдом војне опреме и које ће вјероватно учествовати на тендеру за шивење нових униформи, цијена комплета би требало да се креће око 10.000 рубаља (250 евра).
Предсједник Aкадемије за геополитичке проблеме Леонид Ивашов изјавио је за лист "Известија" да је удобна униформа неопходна за арктичке трупе, а да ће оне, уколико тамо буде војних акција, имати мобилни карактер.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.