Фото: Aгенције
| Москва
МОСКВА – Русија ће затражити кључне измјене најновијег америчког мировног плана за окончање рата у Украјини, укључујући додатна ограничења за украјинске оружане снаге, изјавио је данас за „Блумберг“ извор близак Кремљу.
„Москва документ од 20 тачака, који су израдиле Украјина и Сједињене Државе, сматра полазном основом за даље преговоре, јер не садржи одредбе важне за Русију и не даје одговоре на бројна питања“, навео је извор.
Међу руским захтјевима су гаранције против будућег ширења НАТО-а на исток, као и статус војне неутралности Украјине у случају њеног приступања ЕУ.
Иако тренутни документ Москва види као типичан украјински приједлог, наводи извор, он ће бити размотрен „хладне главе“.
„Плану такође недостају ограничења која Русија тражи у вези са послијератним оружаним снагама Кијева и врстама оружја“, рекао је извор, додајући да план не пружа јасне гаранције о статусу руског језика у Украјини.
Осим тога, Русија жели јасноћу по питању укидања санкција и о стотинама милијарди долара замрзнуте руске државне имовине на Западу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике