Фото: tasnimnews.com
Индија и Русија започеле су заједничку војну вјежбу „Индра-2025“, која ће трајати до 15. октобра на полигону Махајан у западној индијској држави Раџастан. Русија и Индија продубљују војно-техничку сарадњу.
Вјежба се одржава у пустињским условима и представља још један корак у јачању војно-техничке сарадње двије традиционално блиске државе. Према наводима руског Министарства одбране, главни циљ је увјежбавање заједничких антитерористичких операција и унапређење координације јединица у савременим условима борбе, пише ТВ Фронт.
Током маневара, војници обје земље ће увјежбавати тактичке акције малих јединица, као и комуникацију и командовање заједничким снагама. Посебна пажња биће посвећена интероперабилности, односно способности јединица да дјелују као јединствен систем, размјењујући искуства стечена у реалним борбеним условима. У вјежби учествује око 250 руских војника, док је индијска страна ангажовала више стотина припадника пјешадије и специјалних јединица.
Овакве вјежбе, које се одржавају редовно од 2003. године, симбол су стратешког партнерства Москве и Њу Делхија. Поред војне обуке, оне служе и као основа за даљу технолошку сарадњу. Индија планира да у наредним годинама набави нове системе противваздушне одбране С-400, као и савремену руску авијацију и хеликоптере. Земље желе заједно да сарађују на развоју и унапређењу постојећих руских програма. Све више се говори и о заједничком подухвату на руском тенку Т-14 „Армата“, чији је пројекат тренутно у застоју.
Вјежба „Индра-2025“ долази у години која је била тешка за Индију. Индија показује да жели да задржи независну политику, градећи односе и са Западом и са Русијом, али уз очигледну намјеру да задржи војну самосталност и стратешку равнотежу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.