Фото: Ракете Патриот оперативне ове седмице
Брисел - NATO је данас саопштио да ће противракетна одбрана "патриот" дуж сиријске границе са Турском бити оперативна ове седмице.Британски генерал Гери Дикин рекао је да су ракетне батерије "патриот", које су послале САД, Њемачка и Холандија, стигле до Турске и тренутно су распоређене на југу земље.
"Очекујемо почетне оперативне активности овог викенда", рекао је Дикин.
Чланица Алијансе Турска затражила је од NATO у новембру прошле године да хитно распореди ове ракете како би спријечила евентуално преливање насиља сиријског грађанског рата.
Вјерује се да Сирија има неколико стотина балистичких земља-земља ракета које могу да носе хемијску бојеву главу.
Иако је, према неким извјештајима, Сирија у више наврата користила тактичке ракете земља-земља против побуњеника током скоро двогодишњег грађанског рата, још ниједна није пала на територију Турске.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.