Фото: Пуцњаве широм државе Веракруз
СИЈУДAД МЕКСИКО - Најмање 16 особа је погинуло у низу пуцњава које се повезују са сукобима банди у мексичкој држави Веракруз.
Портпарол државне владе казала је за локалну телевизију да су наоружани нападачи убили четири особе у малом граду Ел Хиго, потом напали три аутобуса на аутопуту, 100 километара југозападно од луке Тампико. Том приликом је убијено седам људи.
Пет наоружаних мушкараца, додала је, погинуло је у ватреном окршају са снагама безбједности, пренијела је "Aл-Џазира".
Црни биланс погинулих у пуцњави на аутобусе могао би износити и 20 мртвих, казао је локални градоначелник за телевизију Миленио.
Мотив напада је остао нејасан. Они су услиједили дан након што је мексичка влада објавила да је расформирала окружну полицију у граду Веракруз.
Као дио напора у Мексику да буде искоријењена корупција из локалних снага безбједности, готово 1.000 полицајаца је привремено замијењено маринцима у Веракрузу и оближњој општини Бока дел Рио, објавили су локални медији.
Између краја септембра и почетка октобра, скоро 100 тијела убијених особа је пронађено у Веракрузу током избијања насиља повезаног с нарко-картелима, што је подстакло федералну владу да пошаље појачања.
Званичници су за крвопролиће окривили групу повезану са најмоћнијим шефом нарко-картела Хоакином Кепецом Гузманом.
Више од 45.000 особа је погинуло откако је предсједник Мексика Фелипе Калдерон покренуо рат против нарко-картела крајем 2006. године.
Калдерон је у августу изјавио да су се нарко-картели, који полицајцима могу понудити далеко веће плате од државе, инфилтрирали у све нивое владе у Мексику.
У држави Веракруз се налази неколико већих мексичких нафтних погона и лука Коацакоалкос, важна за извоз ове сировине, а која се налази јужно од града Веракруз.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.