Примирје на папиру, рат на терену: Израел наставља операције?

ГС
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Примирје на папиру, рат на терену: Израел наставља операције?

БЕЈРУТ - Иако је проглашено двонедељно примирје између САД и Ирана, Израел наставља ваздушне и копнене нападе на Либан, тврдећи да није обухваћен споразумом.

Током ноћи и јутра ракете су пресретнуте у више земаља Блиског истока, а цивили у Бахреину, Катару, Уједињеним Арапским Емиратима и Саудијској Арабији добијали су упозорења о могућим нападима. Током дана примирје је поштовано.

Иранска новинска агенција Фарс објавила је детаље Техерановог предложеног плана за примирје, који ће чинити основу за преговоре са Сједињеним Америчким Државама у Исламабаду.

Једна од тачака је и обустава израелских напада у Либану, док је канцеларија премијера Израела Бењамина Нетањахуа издала је саопштење у којем поздравља прекид ватре између САД и Ирана, истичући да се то не односи на Либан

Ирански приједлог од 10 тачака за примирје садржи сљедеће:

  1. Гаранција да Иран више неће бити нападнут
  2. Трајни завршетак рата, а не само привремени прекид ватре
  3. Обустава израелских напада у Либану
  4. Укидање свих америчких санкција против Ирана
  5. Прекид свих регионалних сукоба усмјерених против иранских савезника
  6. Поновно отварање Ормуског мореуза за поморски саобраћај
  7. Увођење таксе од 2 милиона долара по броду који пролази кроз Ормуски мореуз
  8. Иран ће подијелити приходе од такси с Оманом
  9. Иран ће успоставити правила за сигуран пролаз кроз Ормуски мореуз
  10. Иран ће користити приходе од Ормуског мореуза за обнову, умјесто репарације

Коначни споразум између Ирана и Сједињених Америчких Држава мора да буде потврђен обавезујућом резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација, пренијела је иранска агенција Тасним.

Ердоган: Само без провокација

Предсједник Турске Реџеп Тајип Ердоган поздравио је примирје проглашено у рату у Ирану и позвао на његову потпуну примјену на терену.

Истовремено Ердоган је упозорио да не смије да буде никаквих провокација или аката саботаже, као и да се нада да ће примирје опстати и да би регион могао да се врати миру након што је од краја фебруара био изложен сукобима и нестабилношћу.

Венс: Потребна добра вјера

Потпредсједник Сједињених Америчких Држава Џеј Ди Венс изјавио је да, ако Иранци буду преговарали са САД "у доброј вјери", споразум о окончању сукоба може да буде постигнут, а постигнуто примирје је оцијенио као "крхко".

"Предсједник Сједињених Америчких Држава ми је рекао, као и цијелом преговарачком тиму - идите и радите у доброј вјери како бисте постигли споразум. То нам је рекао да урадимо. Ако су Иранци спремни у доброј вјери да сарађују са нама, мислим да можемо да постигнемо споразум. Трамп је нестрпљив. Нестрпљив је да постигне напредак.", рекао је Венс током посјете Мађарској.

Москва: Вратити се дипломатији

Русија поздравља одлуку САД и Ирана да не иду путем оружане ескалације и нада се да ће у најскорије вријеме бити остварени директни контакти двије стране, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков. 

Русија је, како је истакао, од самог старта говорила да је неопходно да се ствари пребаце на мировни колосјек, на рјешавање дипломатско-политичким средствима.

Песков је додао да се у наредним данима очекује успостављање директних контаката између иранске и америчке делегације, што ће омогућити наставак мирних разговора, при чему ће свака страна моћи да брани своје интересе не оружаном интервенцијом, већ за преговарачким столом.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.