Преминуо Едријан Лејмо, хакер који је објавио документе Викиликса

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Преминуо Едријан Лејмо, хакер који је објавио документе Викиликса

Вашингтон - Компјутерски хакер Едријан Лејмо, који је познат по томе што је у јавности објавио извор "Викиликса" за доставу тајних извјештаја, преминуо је у 37. години.

Узрок Лејмове смрти није још објављен.

Лејмо је открио идентитет извора "Викиликса" Челси Менинг, која му се у преписци путем интернета повјерила да набавља повјерљива војна документа која је објавио "Викиликс".

У разговору за британски дневник "Гардијан", Лејмо је 2011. године изјавио да је одлуку о објављивању имена Менингове донио због притиска.

Менингова, која је у вријеме објављивања повјерљивих докумената била мушко по имену Бредли Менинг, осуђена је на 35 година затвора.

Међутим, бивши амерички предсједник Барак Обама касније је смањио изречену казну и она је ослобођена у мају 2017. године.

Менингова се сада кандидује за сенатора државе Мериленд.

Оснивач "Викиликса" Џулијан Асанж описао је Лејма као "јадног преваранта и издајника људске пристојности".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.