Фото: Предсједник одбора Хипо банке у Аустрији поднио оставку
Беч - Предсједник Надзорног одбора Хипо Алпе Адрија Јоханес Диц поднео је јуче оставку, незадовољан владиним концептом реорганизације те посрнуле аустријске банке, преносе агенције.
Диц је већ протеклих дана критиковао политику аустријске Владе у вези са Хипо банком, која је принудно преузета од стране државе када јој је пријетио крах.
У петак увече је аустријска Влада Европској комисији прослиједила нацрт концепта за реконструкцију банке.
Диц је казао да не може да стане иза дјела изјава, подацима и бројкама које су Бриселу прослијеђене као основа за преговоре.
Он је нагласио да је сада потребна сагласност управе, надзорног одбора и власника, те да томе не жели да стоји на путу.
Према његовом мишљењу, не би требало по сваку цијену инсистирати на договору са Европском комисијом, већ се мора водити рачуна о добробити банке и смањењу трошкова за пореске обвезнике.
Диц је казао да владин концепт за банку, која се тренутно састоји само од својих сестринских фирми на југоистоку Европе, предвиђа само наставак за један део 2009. принудно од државе преузете институције.
Када је држава ушла у банку, она је имала биланс од 41 милијарде евра, а балканске сестре сада имају биланс од свега 12 милијарди евра, указао је он додајући да постављање рокова за продају шест сестринских фирми, од којих су четири изван ЕУ, није сагласно са принципима надметања на тржишту.
Он је изразио наду да ће ЕУ, која је дала рок до краја године за продају Хипо банке, тај рок продужити, јер би се тиме смањио трошак по пореске обвезнике.
Диц се заложио да се од оних дијелова имовине Хипо банке за које продаја није успјела, успостави једна такозвана “лоша банка” и предложио је издвајање тих дијелова из прорачуна о потребама банке за додатним капиталом, чиме би се избјегла нова докапитализација.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.