Фото: Предсjедник Филипина: Упуцајте дилера дроге, даћу вам орден
Манила - Новоизабрани предсjедник Филипина Родриго Дутерте позвао је грађане да му помогну у рату против криминала.
Он је апеловао на оне који посjедују оружје да убијају дилере дрогом који се опиру хапшењу и праве проблеме у њиховим насељима.
Дутерте је синоћ у обраћању великом броју људи окупљених како би прославили његову побjеду на предсjедничким изборима рекао да ће Филипинци који му буду помогли у крвавом рату против криминалаца бити награђени, пренијела је агенција АП.
"Молим вас да не оклијевате и да нас назовете, да назовете полицију или да то сами урадите ако имате оружје. Имате моју подршку у томе", рекао је Дутерте на скупу у граду Давао на југу земље, а који је директно преношен на државној телевизији.
Ако се дилер дроге опире хапшењу или довођењу у полицијску станицу и умјесто тога прети грађанину пиштољем или ножем "можете да га убијете", рекао је нови предсједник Филипина и додао: "Упуцајте га и даћу вам орден."
Дутерте је у говору, у којем је упозорио на све већу трговину дрогом на Филипинима, у коју су укључени чак и полицајци, затражио од три полицијска генерала из националног полицијског кампа у Манили да поднесу оставке због учешћа у кривичним дјелима која није навео.
Он је запретио да ће их, ако не поднесу оставке, јавно понизити и рекао да ће наложити ревизију одбачених кривичних случајева које су водили још активни полицајци, како би очистио редове полиције од криминала.
Дутерте, који је био дугогодишњи градоначелник Даваоа и бивши државни тужилац, рекао је да полицајци чине кривична дјела "или из велике похлепе или велике потребе.
Он је навео да ће обезбједити мања новчана средства полицајцима који почине кривична дјела ако им супруга има рак или им је мајка умрла, али је додао да ће се криминалцима мотивисанима екстремном похлепом "лично позабавити. Даћу да вас убију."
Дутерте, који је побједио на предсједничким изборима 9. маја и започеће свој шестогодишњи мандат 30. јуна, поновио је да ће понудити велике награде онима који ухвате трговце дрогом, живе или мртве.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.