Фото: Повучена реклама која промовише употребу кондома
Најроби - Телевизијска реклама која промовише употребу кондома у Кенији повучена је са програма након негодовања вјерских вођа, рекао је здравствени званичник Петер Черутич, јавиле су агенције.
Хришћански и муслимански свештеници рекли су да ова реклама охрабрује прељубу, а не безбједне сексуалне односе у циљу сузбијања ХИВ вируса и сиде.
У реклами, коју је финансирала влада, жени која има ванбрачну аферу пријатељица савјетује да користи кондоме.
Черутич, замјеник директора Кенијског националног програма за борбу против сиде, рекао је Би-Би-Сију да је оваква реклама урађена јер је познато да је око 30 одсто брачних парова имало и друге партнере, али да, нажалост, скоро нико не користи кондоме.
Он је рекао да је порука рекламе јасна и она је од суштине важности да мотивише људе да користе кондом и тиме спријече могућност заразе.
Према подацима УН, око 1,6 милиона људи од 41,6 милиона становника Кеније заражено је ХИВ вирусом.
Бискуп Aнгликанске цркве у Кенији Јулијус Калу рекао је да реклама промовише ванбрачне везе и сексуалне односе међу ученицима, објавио је кенијски лист “Дејли нејшен”.
- Има и бољих начина да се корисна информација прослиједи друштву. Ово сигурно није добар начин - рекао је он, додајући да реклама промовише неморал.
Кенијски Савјет имама и свештеника, главна муслиманска организација у Кенији, осудила је телевизијске станице које су приказале рекламу.
- Реклама приказује ову нацију као Содому и Гомору а не као државу која поштује вриједности породице и брака - рекао је шеик Мохамед Калифа.
Реклама је дио кампање против ХИВ-а коју званичници у Кенији воде већ годинама.
Осим кенијске, рекламу је финансирала и британска влада.
Више од 80 одсто Кенијаца су хришћани, а за њима слиједе муслимани.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.