Фото: Пољски војници на граници са Бјелорусијом
ВАРШАВА - Пољска је упутила више од 900 војника као помоћ у обезбјеђивању границе са Бјелорусијом, рекао је министар одбране Пољске Маријуш Блашчак, након прилива илегалних миграната.
"Пољска војска подржава граничаре у заштити границе са Бјелорусијом. У операцију је укључено више од 900 војника", објавио је министар на "Твитеру".
Пољска и Литванија које су чланице ЕУ пријавиле су нагли пораст броја илегалних миграната из Авганистана и Ирака који покушавају да уђу у њихове земље из Бјелорусије.
ЕУ оптужила је Минск да користи мигранте као средство притиска на блок због санкција које су уведене Бјелорусији, што је Минск одбацио, а Литванија жели увођење оштријих прописа за мигранте на територији ЕУ.
Министарство унутрашњих послова Пољске саопштило је да у акцији учествује око 1.000 војника, али да ће по потреби бити упућено још војске.
Министарство наводи да је 2.100 људи илегално овог мјесеца покушало да пређе границу Пољске и Бјелорусије, од тога 138 у посљедња 24 часа. Од тога броја, 1.342 је спријечено да пређе, а 758 је приведено.
Граничари Пољске рекли су раније да су прошле године привели 122 илегална мигранта дуж ове границе.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.