Фото: Полиција најављује оптужницу
ТЕЛ AВИВ - Израелска полиција најавила је јуче да ће препоручити врховном тужиоцу Израела да подигне оптужницу против одлазећег премијера Ехуда Олмерта због сумњиве улоге у афери такозваног Инвестиционог центра.
Aфера датира из времена када је Олмерт био министар индустрије, трговине и рада, а премијер Aријел Шарон, и односи се на сумње да је намјештао инвестиционе послове свом бившем правном партнеру Урију Месеру.
Полиција тврди да је Олмерт користио Центар да уложи државни новац за инвестиције у фабрику коју је Месер представљао. Сам Центар је основан да пружа гаранције компанијама које желе да раде на новим индустријским пројектима у Израелу.
Након дуже истраге, полиција каже да има довољно доказа да се Олмерт оптужи за превару и изневјеравање повјерења. Олмертов портпарол Aмир Дан критиковао је полицијске истражиоце због најављене препоруке, нагласивши да је Олмертов једини циљ када је био министар била добробит државе.
Олмерт се у посљедњих неколико година суочио са шест симултаних истрага због сумње на корупцију. Врховни тужилац Менахем Мазуз је прије пет дана објавио намјеру да оптужи премијера за читав низ преступа везаних за америчког бизнисмена и финансијера Мориса Таланског, од кога је Олмерт наводно примао новац у кешу за изборну кампању. Оптужници ће претходити још једно саслушање.
Олмерт је дао оставку 21. септембра, због тих сумњи.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.