Фото: Почиње операција уклањања нуклеарног горива у Фукушими
Јапански нуклеарни инжињери припремају се за уклањање плутонијских и уранијских шипки у оштећеној нуклеарној електрани Фукушима. Ради се о најтежој и најопаснијој операцији након враћања реактора под контролу прије двије године.
Компанија Tokio Electric Power (TEPCO) почела је припремне радове за тежак, али неопходан корак у дугорочном плану деконтаминације. Операција је услиједила након више мјесеци проблема и одгађања.
Инжињере очекује комплексан задатак уклањања изобличених језгри у три истопљена реактора. Мораће извући више од 1.500 шипки из базена у којем се чувају након удара цунамија у марту 2011. године.
Током дводневне операције уклониће 22 шипке, а читава операција требала би трајати више од годину дана.
Постављена је огромна дизалица са даљински управљаном хватаљком, помоћу које ће шипке бити смјештене у транспортне контејнере. И најмањи пропуст могао би изазвати велике проблеме.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.