Фото: Песков: Пред Русијом и САД је много посла
МОСКВА - Портпарол Кремља Дмитриј Песков оцијенио је данас да, иако су и Москва и Вашингтон вољни да ријеше ситуацију у Украјини, чека их много посла на техничким питањима.
- Двије стране су јасно вољне да се крећу ка миру и овдје заиста дијеле заједнички став. Уопштено говорећи, много аспеката мировног процеса ће сигурно морати да се размотри - рекао је Песков за ТАСС, коментаришући изјаве америчког предсједника Доналда Трампа у вези са контурама мировног споразума.
Према његовим ријечима, руски предсједник Владимир Путин није промијенио своје наређење да се не удара на објекте енергетске инфраструктуре, упркос кршењу договора Оружаних снага Украјине о 30-дневној паузи.
- До сада није било других наређења предсједника. Наше оружане снаге испуњавају све наредбе врховног врховног команданта - рекао је Песков, коментаришући украјинске нападе на руске енергетске објекте.
Руски предсједник Владимир Путин имао је у фебруару и марту најмање два телефонска разговора са Трампом, саопштио је Кремљ. Разговори су били усредсређени на потезе за обнављање односа између Русије и Сједињених Америчких Држава, а двојица лидера су разговарала и о напорима за рјешавање украјинског сукоба.
Москва је подржала иницијативу Вашингтона за прекид ватре, укључујући и Црно море, али је рекла да ће нека важна питања морати да се ријеше.
Саудијска престоница Ријад данас је домаћин још једне рунде преговора Русије и САД.
Предсједник Комитета Савета Федерације за међународне послове Григориј Карасин и савјетник директора Федералне службе безбедности (ФСБ) Сергеј Беседа представљају Русију на преговорима о оживљавању црноморске житне иницијативе.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.