Фото: Париз наоружавао либијске побуњенике
ПAРИЗ - Портпарол генералштаба француске војске Тјери Биркар потврдио је информацију дневног листа "Фигаро" да је Француска тајно наоружавала либијске побуњенике, пренијела је Бета.
Тај лист је тврдио да су француски авиони уз помоћ падобрана либијске побуњенике снабдијевали лаким наоружањем.
Послије тог открића, представници NATO-а одржали су хитан састанак, јер је такав потез Француске противан резолуцији Уједињених нација.
- Хуманитарна ситуација у југоисточном дијелу Триполија почетком јуна била је јако тешка. Почели смо да становништво падобранима из ваздуха снабдијевамо хуманитарном помоћи, намирницама, водом и лијековима - рекао је Биркар.
Према његовим ријечима, у том периоду се ситуација либијских цивила погоршала. Тада је "Француска почели да снабдијева побуњенике оружјем, како би могли да се бране ", рекао је он, и додао да је ријеч је о лаком типу наоружања које цивили могу да користе.
Генерални секретар NATO-а Aндерс Фог Расмусен изјавио је да Aлијанса не учествује у француској операцији пребацивања наоружања побуњеницима у Либији.
Британски министар спољних послова Вилијам Хејг рекао је јуче да ће Велика Британија послати полицијским снагама либијске опозиције панцире, полицијске униформе и опрему за комуникацију.
Хејг је у саопштењу навео да је његова земља понудила 5.000 панцира, 6.650 униформи, 5.000 заштитних прслука и комуникациону опрему снагама Националног транзиционог савјета са сједиштем у Бенгазију, пренио је AП.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.