Памук криви Ердогана за нереде

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Памук криви Ердогана за нереде

Париз - Нобеловац Орхан Памук осудио је "репресивно понашање" владе турског премијера Реџепа Тајипа Ердогана, истичући да су оне узрок немира у земљи.

У чланку објављеном у интернет издању дневника "Хуријет", Памук је критиковао владу у Анкари јер није консултовала јавност око планова за реновирање парка у Истанбулу, који су најприје покренули протесте, а затим се, након оштре реакције полиције, претворили у антивладине демонстрације.

"Ова неосјетљива политика је несумњиво део све ауторитарнијег и репресивнијег става владе", истакао је први турски писац који је добио Нобелову награду за књижевност, пренио је АФП.

Памук, аутор многобројних романа о Истанбулу, одао је пошту демонстрантима у овом граду, истичући да му они уливају повјерење и наду у будућност.

Протести у Турској почели су због планова владе да реновира централни трг и парк у Истанбулу, али су се, након што је полиција прије шест дана интервенисала сузавцем и воденим топовима, претворили у антивладине протесте какви у Турској нису виђени 10 година.

Памук је један од ријетких турских интелектуалаца који је 2005. године јавно признао геноцид Турске над Јерменима, због чега је чак и кривично гоњен, а критиковао је и начин на који Анкара поступа са курдском мањином.

Његова дјела преведена су на више од 60 језика.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.