Фото: Пакао у француском Амијену ФОТО
Амијен - У сукобима између полиције и око стотину младића ноћас у сјевеном француском граду Амијену повређено је 16 полицајаца, а причињена је велика материјална штета.
Реагујући на нереде у Амијену, предсједник Франсоа Оланд рекао је данас да ће учинити „све што је у моћи државе” да би се изборио против насиља.
“Ово је неприхватљиво и Влада ће показати да је јача од починилаца”, саопштио је француски премијер Жан-Марк Еро.
Око стотину младих окупљених у кварту Амијен-Север почело је синоћ да изазива полицајце који су дошли да обезбиједе кварт послије сукоба претходне вечери.
Они су полицајце гађали петардама и разним предметима, а полиција је узвратила сузавцем и гуменим мецима.
Младићи су избацивали возаче из возила и отимали возила, запалили су једну школу и омладински центар.
Полиција је навела да су нереди почели синоћ око 21.00 и завршили се јутрос око 4.00 када је стигло полицијско појачање.
Кварт Амијен-Север је мјесто гдје се често догађају инциденти, али никад није било овако озбиљно.
Дјелимично су уништене три јавне зграде, навела је полиција.
“Сукоби су били врло, врло насилни”, рекао је градоначелник Амијена Жил Демаји за француску телевизију БФМ.
Он је навео да је кварт опустошен, да се свуда виде запаљене канте за смеће и возила, да је запаљена и опљачкана једна школа, а да је један спортски центар потпуно уништен.
Амијен-Север једна је од петнаест зона које је француска влада означила као најпроблематичније у земљи и одредила као приоритетне за увођење реда.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.