Фото: Опозван судија у случају Брејвик VIDEO
Осло - Суд у Ослу, у коме се суди Андерсу Беринг Брејвику (33) за убиство 77 људи у Ослу и на острву Утоја 22. јула прошле године, искључио је у наставку процеса, једног судију поротника због коментара на интернету у коме је тражио да се оптужени осуди на смртну казну, преноси РТС.
Послије получасовне паузе убрзо након почетка другог дана суђења, судија Венче Елизабет Арнтзен саопштила је одлуку да судија поротник Томас Индребое није подобан због коментара које је поставио на свом профилу на Фејсбуку, дан након што је Брејвик извео нападе прошле године.
Искључење су затражили тужиоци и одбрана, као и адвокати који заступају жртве.
- Смртна казна је једини правичан исход у овом случају - написао је Индребое.
Норвешка нема прописану смртну казну.
Брејвик: Све бих учинио поново!
Другог дана суђења Брејвик је започео своје излагање, рекавши да је извео најспектакуларнији политички напад у Европи од Другог светског рата.
- Поново бих исто учинио. Извео сам најсофистициранији и најспектакуларнији политички напад у Европи од Другог свјетског рата - рекао је Брејвик на почетку свог сведочења, читајући писану изјаву.
Да, поново бих то урадио, додао је.
Норвежанин је навео да је деловао “из доброте, а не зла” и да би живот у затвору или смрт за његов народ за њега била “највећа част”, послије чега је судија прекинуо његов говор.
- Млади из Лабуристичке партије нису били наивни, то нису били невина дјеца већ политички милитанти који подстичу мултикултурализам - изјавио је Брејвик и додао да је убио 70 лица како би спријечио грађански рат.
Брејвик је, поред тога, поново упутио оштру критику норвешкој влади и владама европских земаља, јер прихватају имиграцију и мултикултурализам, а навео је и да пред судом говори као командант норвешког и европског антикомунистичког покрета отпора и антиисламске милитантне групе, Витезова темплара, која, како су тужиоци раније рекли, не постоји.
Иначе, Брејвик је данас, као и јуче, по уласку у судницу упутио десничарски поздрав.
Брејвиков тим одбране већ је упозорио да ће многе Норвежане његово свједочење узнемирити, а очекује се да ће, умјесто покајања, изразити жаљење што није убио више људи.
Норвежанин је признао да је починио нападе, али се изјаснио да није крив за тероризам и масовно убиство, истичући да је убиства починио како би заштитио Норвешку од мултикулурализма и ислама.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.