Фото: Оланд задржао предност послије дебате
Париз - Француски предсједник Никола Саркози и социјалиста Франсоа Оланд суочили су се синоћ у телевизијској дебати, а конзервативни лидер није успио да нанесе ударац свом супарнику и умањи његову предност у анкетама уочи другог круга предсједничких избора за три дана, преносе агенције.
Оланд, који у испитивањима води са шест до десет процената, био је миран и сталожен током скоро трочасовне дебате, док је Саркози често изгледао узбуђено и напето.
Политички коментатори сматрају да дебата неће утицати на однос међу кандидатима и да је само учврстила ставове гласача, што иде у корист Оланду, који само треба да сачува постојећу предност.
Француски телевизијски коментатори закључили су да је Саркози наступио “попут боксера”, а Оланд као “џудо борац” који је користио нападе свог противника да га избаци из равнотеже.
Оланд (57) је био самоувјерен и опуштен у уводним обраћањима и рекао је да жели да буде “предсједник правде, обнове и јединства”.
Он је додао да је Саркози, који је на челу државе од 2007. године, предуго изазивао подјеле међу Французима и да је користио глобалну економску кризу као изговор за неиспуњена обећања.
- Са вама су ствари једноставне: никад ви нисте криви - рекао је Оланд.
Саркози, који се бори за политички опстанак, више шута је оптужио супарника за лагање о економским подацима, цитирајући статистику у покушају да поремети свог ривала.
- Господине, Оланд – када тако безочно лажете, да ли ја то треба да прихватим? - рекао је Саркози када је Оланд констатовао да је предсједник увијек задовољан својим учинком.
Централне теме дебате биле су Европа, економска криза, незапосленост, никлеарна енергија и имиграција.
- Примјер који ја желим да пратим је Њемачка, а не Шпанија или Грчка - рекао је Саркози и додао да је њемачка канцеларка Ангела Меркел спасила Грчку од економске пропасти и спријечила колапс евра.
Оланд је оцијенио да Европа није превазишла кризу и да опште мјере штедње могу поново да доведу до проблема.
Он је рекао да народи широм Европе прате француске изборе у нади да ће се догодити промјена на боље у европском економском правцу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.