Оланд данас у судници на процесу протов осумњичених за помагање Исламској држави

срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: илустрација

ПАРИЗ - Бивши француски предсједник Франсоа Оланд појавиће се данас пред судом у својству свједока у склопу процеса против 14 осумњичених за пружање помоћи терористима у нападима "Исламске државе" 2015. године у Паризу.

Оланд је био на стадиону у Паризу када је бомбаш самоубица активирао појас са експлозивом испред улазних капија 13. новембра 2015. године што је био први у низу напада широм француске пријестонице који су трајали три сата.

Нападачи су кренули на кафиће у барове у центру Париза и упали су у концертну дворану "Батаклан".

У нападима је убијено 130 особа. Оланд је наредио безбједносним снагама да нападну преосталу тројицу нападача унутар "Батаклана". Свих девет нападача је погинуло.

Главни оптужени Салах Абдеслам је одбацио неисправни појас са експлозивом и побјегао је у Белгију. Његов брат је погинуо у покушају активирања појаса у кафићу. П

оред Абдеслама, већина оптужених у судници терете се за пружање помоћи логистиком или превозом.

Шесторици других суди се у одсуству.  

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.