Фото: Обама ради на усвајању плана за спас привреде
ВAШИНГТОН - Aмерички предсједник Барак Обама упозорио је да ће још неке банке у Aмерици пропасти, али да депозити грађана морају бити сигурни.+
Обама је поновио да пакет мјера за спасавање америчке економије мора што прије да заживи. Он је затражио од министра финансија Тимотија Гајтнера да одреди смјернице за банке које добијају новац од америчких пореских обвезника.
У интервјуу ТВ мрежи Ен-Би-Си, Обама је изјавио да, уколико нека банка или финансијска институција добија помоћ, она се мора придржавати одређених услова.
Обама је указао да неки лоши дугови морају да буду отписани и да ће влада морати да пружи подршку неким банкама.
- Тај план неће само ојачати кредитно тржиште, већ ће, што је још важније, вратити људе на посао - навео је амерички предсједник. Обама сматра да хитно треба да се помогне посрнулој економији и да ово није вријеме да се републиканци и демократе сукобљавају око ситница.
- Још увијек постоје разлике између демократа и републиканаца. Aли, оно што не смијемо да урадимо је да дозволимо да занемарљиве разлике засметају што бржем сређивању ситуације - казао је нови амерички предсједник.
Обама и његов потпредсједник Џо Бајден састали су се са неколико републиканских гувернера, како би покушавали да их убиједе да прихвате Обамин план за стимулисање привреде од 800 милијарди долара.
Он је рекао да је увјерен да ће републиканци дати подршку коначној верзији тог пакета мјера, упркос томе што је он прихваћен у Представничком дому Конгреса без иједног гласа подршке републиканаца.
Европска унија и Канада изразиле су забринутост да би амерички пакет за стимулацију привреде, вриједан више од 800 милијарди долара, могао да води у правцу протекционизма.
Посебно је спорна клаузула названа "Купуј америчко", која би требало да обезбиједи коришћење само америчког гвожђа и челика у инфраструктурним пројектима договореним у пакету, јавила је мрежа Би-Би-Си.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.