NSA пробила све заштите на интернету

Aгенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: NSA пробила све заштите на интернету

Вашингтон - Америчка Национална служба безбједности (NSA) пробила је све системе који енкрипцијом штите личне податке људи на интернету, пишу листови "Њујорк тајмс", "Гардијан" и "Пропаблик".

У текстовима чије је објављивање усклађено, ови листови се позивају на документе које је некадашњи службеник NSA Едвард Сноуден доставио британском "Гардијану".

Према тим наводима, NSA и одговарајућа агенција из Британије успјели су да разбију енкрипције које штите све повјерљиве податке на интернету, од електронске поште и банкарских система до љекарских картона и онлајн четова.

Агенције су у свом раду користиле суперкомпјутере за разбијање шифри, подстицале мјере за слабљење стандарда енкрипције, а у тајности су сарађивале са технолошким компанијама и провајдерима интернета.

- Агенције су кроз ова тајна партнерства уградиле скривене улазе у комерцијални софтвер за енкрипцију - пише "Гардијан".

Лист указује на меморандум британске агенције за безбједност из 2010. године, у којем су припадници ове службе обавијештени о достигнућима NSA.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.