Фото: Напад на упориште трговца дрогом
КИНГСТОН - Више од хиљаду полицајаца јуче је напало стамбени комплекс у главном граду Кингстону који бране наоружани чувари Кристофера Дудуса Коука, трговца дрогом којег Јамајка треба да изручи на суђење у СAД, јавиле су агенције.
Полицајци су упали кроз барикаде од бодљикаве жице у насељу Тиволи гарденс у западном Кингстону. Током ноћи између понедјељка и уторка могла се чути спорадична пуцњава, а једино свјетло у насељу, у којем је прекинут довод струје, долазило је од војних хеликоптера.
Није сасвим јасно шта се догађало унутар Тиволи гарденса, гдје је већи број наоружаних криминалаца покушавао да заустави изручење једног од најопаснијих трговаца дрогом на свијету. Коук је активирао своје плаћенике чим је постало јасно да ће премијер Јамајке Брус Голдинг прекинути своје деветомјесечно одгађање изручења.
Погинула су најмање два полицајца и један војник, а оружани сукоби проширили су се и на друге сиромашне дијелове Кингстона и околног подручја. Центар сукоба је у Тиволи гарденсу, али спорадична пуцњава могла се чути и на другим мјестима.
Министар безбједности Двајт Нелсон рекао је да "полиција има ситуацију под контролом", иако су криминалци напали већи број полицијских станица, међу њима и главну полицијску станицу у главном граду. Сукоби су почели у недјељу, кад су Коукови плаћеници почели да нападају полицију.
Aко га осуде у СAД, Коук би остатак живота могао да проведе иза решетака. Осим што је повезан с владајућом странком и један од мјесних вођа, он има и своју приватну војску. Те су војске у 70-им направиле управо политичке странке, да би обезбиједиле бољи положај на изборима.
Банде су се у међувремену окренуле трговању дрогом, али свака од њих и даље је вјерна странци која је основала. Коукова је повезана с владајућом Лабуристичком странком.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.