Најмање 20 индијских војника погинуло на граници, на улицама пале слике Си Ђинпинга

ГС
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Најмање 20 индијских војника погинуло на граници, на улицама пале слике Си Ђинпинга

Најмање 20 индијских војника је погинуло у сукобу са кинеским снагама у долини Галан, спорној области на коју право полажу и Пекинг и Њу Делхи, јавља РТ.

Како јавља Раша тудеј, индијска армија је потврдила смрт једног официра и два војника, али је званично објављено вечерас да је 17 војника смртно рањено.

Индијски медији јављају да је најмање 43 припадника кинеске војске убијено или рањено у нередима, од понедељка до вечерас.

Пекинг није објавио никакве званичне податке до сада.

Уредник кинеског издања Глобал Тајмса Ху Ксијин навео је да кинеска страна не жели да се људи две земље упоређују по броју жртава.

“Желим да кажем индијској страни, немојте бити арогантни и не тумачите погрешно кинеску суздржаност. Кина не жели сукоб са Индијом, али н е плашимо се тога”, написао је он на Твитеру.

Како је данас саопштила индијска војска, жртава има на обе стране.

Кина је оптужила Индију да је одговорна за инцидент, тврдећи да су индијски војници два пута прешли спорну границу и “напали” кинеске војнике.

Индијски званичници су раније рекли да су кинески војници ушли у Ладак почетком маја, да су поставили шаторе и стражарске кућице, игноришући упозорења да оду одатле.

То је довело до тензија, праћених бацањем каменица и тучама.

Индија и Кина су ратовале због питања границе 1962. године, а од почетка 1990-их покушавају да ријеше спор.

Кина тврди да њој припада територија од 90.000 квадратних километара на североистоку Индије, која обухвата индијску савезну државу Аруначал Прадеш, где живи будистичка популација.

Индија наводи да је Кина окупирала 38.000 квадратних километара њене територије у западном делу Хималаја, укључујући део региона Ладак.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.