Фото: Москва упозорила Кијев: Напад на Бјелорусију је напад на Русију
МОСКВА - Москва ће сваку провокацију против Бјелорусије и покушаје украјинског режима да дестабилизује ситуацију у тој земљи сматрати нападом на цијелу Савезну државу Русије и Бјелорусије, изјавио је замјеник руског министра спољних послова Михаил Галузин.
Он је у интервјуу за ТАСС подсјетио да између Русије и Бјелорусије од марта 2025. године важи Споразум о безбједносним гаранцијама у оквиру Савезне државе, којим је утврђен „јасан механизам заједничког одговора на све поступке који се могу квалификовати као пријетња суверенитету, територијалном интегритету или уставном поретку једне од страна“.
„У складу са духом и словом тог споразума, безбједност Русије и Бјелорусије је недјељива, а сваки спољашњи напад на једног од савезника аутоматски се сматра изазовом за цијелу Савезну државу“, истакао је руски дипломата.
Галузин је додао и да Кијев покушава да прошири географију борбених дејстава увлачењем Бјелорусије у сукоб.
„Такве ризике, без сумње, узимамо у обзир. У јуну су поједини представници украјинског режима заиста износили неосноване пријетње према братској Бјелорусији“, рекао је Галузин, а преноси Танјуг.
Он је додао да Москва такве планове Кијева и његових европских покровитеља сматра „још једним доказом незаинтересованости украјинске хунте за успостављање мира у региону и њене тежње да прошири географију борбених дејстава увлачењем најближих сусједа у сукоб“.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.