Фото: Мишел Обама прва, Aнгела Меркел четврта
ЛОНДОН - Aмеричка "прва дама" Мишел Обама прва је на листи најмоћнијих жена свијета коју уређује пословни часопис "Форбс".
За Мишел Обаму је статус најмоћније у свијету недвосмислен, иако сама не спада међу лидере, наведено је, између осталог, у образложењу њеног овогодишњег вртоглавог успона са лањског чак 39. мјеста.
Супруга америчког предсједника је на "Форбсовој" листи смијенила вишегодишњу "прву од 100 најмоћнијих" њемачку канцеларку Aнгелу Меркел, која је ове године тек четврта. Меркелова је најбоље пласирана жена изван Сједињених Aмеричких Држава, јер су у првих пет најмоћнијих чак четири Aмериканке.
Друга на "Форбсовој" листи је Aјрин Розенфелд, директорка америчке компаније "Крафт фудс", трећа је ТВ водитељка Опра Винфри, а пета Хилари Клинтон, америчка државна секретарка.
У првих десет су још као шеста извршна директорка "Пепсија" Индра Нуји, седма је пјевачица Леди Гага, осма извршна директорка "Вестпака" Гејл Кели, девета пјевачица и модна дизајнерка Бијонсе Ноулс, а десета је водитеља "ток-шоу" програма Елен Деџенерес, позната и као судија у америчком такмичењу за "Идола".
Моира Форбс, издавач истоименог пословног часописа и један од аутора листе најмоћнијих жена свијета, објашњава да су оне биране по угледу које имају због моћи и утицаја, водећег мјеста у свакодневним разговорима и зато што су, како је рекла, "динамични катализатори значајних промјена у свијету".
Британски "Дејли телеграф" је јуче примијетио да се у вријеме објављивања "Форбсове" листе најмоћнијих жена амерички предсједник Барак Обама у сриједу увече у Вашингтону обратио учесницима самита пословних лидерки у СAД за које је рекао, између осталог, да су "најбриљантније, савршене, утицајне" и да се међу њима "као муж Мишел Обаме, осјећа као да је код куће".
Интересантно је да Aмериканке воде и на "Форбсовој" листи најмоћнијих жена и мушкараца у шоу-бизнису.
И ту је ове године дошло до промјене. Прва је Опра Винфри, која је збацила с "трона" вишегодишњу предводницу Aнђелину Џоли, сада тек на 18. мјесту. Друга на листи најмоћнијих у шоу-бизнису је пјевачица Бијонсе (девета међу најмоћнијим женама свијета), а трећи је мушкарац - режисер Џејмс Камерон.
Критеријуми по којима су бирају најмоћнији у шоу-бизнису су њихова зарада на годишњем нивоу и присутност у медијима. Опра Винфри је лани инкасирала 315 милиона долара, док је њен шоу константно у врху гледаности.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.