Макрон поновно уводи УН санкције Ирану

Tanjug
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Макрон поновно уводи УН санкције Ирану

ПАРИЗ - Француски предсједник Емануел Макрон изјавио је данас да ће санкције Уједињених нација вероватно до краја месеца поново бити уведене Ирану до јер је понашање Техерана током последње рунде разговора са европским силама, како је оценио, било "неозбиљно".

 Макрон је, говорећи у интервјуу за израелски Канал 12,  рекао да ће такозвани механизам брзог враћања санкција бити активиран због "неозбиљних потеза Ирана у преговорима", пренео је Ројтерс.
    
Велика Британија, Француска и Немачка, који чине групу Е3, покренуле су 30-дневни процес крајем августа за поновно увођење санкција УН Ирану.
    
Они су поставили услове које Техеран треба да испуни током септембра како би их убедили да одложе механизам враћања санкција. 
    
Понуда Е3 је да се поновно увођење санкција одложи до шест месеци како би се омогућили озбиљни преговори уколико Иран поново омогући приступ нуклеарним инспекторима Уједињених нација како би проценили залихе обогаћеног уранијума, а Техеран би такође требало да започне разговоре са САД. 
    
Савет безбедности УНтреба у петак да гласа о
резолуцији којом би се трајно укинуле санкције УН Ирану, што је корак који долази након што је Е3 покренуо процес. 
    
Према проценама дипломата, резолуција вероватно нец́е добити минималних девет гласова потребних за усвајање, а ако би добила, Сједињене Државе, Велика Британија или Француска би ставиле вето.
    

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.