Фото: Танјуг/АП
ПАРИЗ – Француски предсједник Емануел Макрон рекао је у телевизијском обраћању нацији да ће сљедеће недјеље у Паризу бити одржан састанак начелника генералштаба европских земаља које су спремне да гарантују будући мир у Украјини.
- Било да се мир у Украјини постигне брзо или не, европске државе морају бити у стању да се боље бране или одврате од било какве нове акције. Морамо да ојачамо одбрану. У том погледу остајемо везани за НАТО, али морамо ојачати нашу независност. Будућност Европе не смије да се одлучује у Вашингтону и Москви - поручио је Макрон.
Према његовим ријечима, на предстојећем састанку биће донето неколико одлука, укључујући заједничко финансирање набавке тенкова, авиона и сл. на европском тлу у оквиру јачања одбране без повећања дефицита, преноси Фигаро.
Макрон је рекао да је Француска, заједно са Украјином и другим европским земљама, припремила "чврст и издржљив план за мир" и да када се мир постигне, европске мировне снаге могу бити распоређене да га обезбеде.
Навео је да пут ка миру не смије да подразумијева напуштање Украјине, истичући да је Русија од сукоба направила "глобални сукоб".
- Мобилизовала је севернокорејске војнике и иранску опрему на нашем континенту и истовремено помогла овим земљама да се додатно наоружају. Русија предсједника (Владимира) Путина крши наше границе да би убила противнике, манипулише изборима у Румунији и Молдавији и организује дигиталне нападе на наше болнице како би блокирала њихов рад - рекао је он.
Додао је и да Русија није поштовала претходни договор о прекиду ватре, па стога "не можемо више да вјерујемо ријечима" лидера земље. Макрон је оцијенио да је сукобом у Украјини угрожена и Француска.
- Русија је постала пријетња Француској и Европи. (...) Ситуација коју вам описујем је таква и ми морамо да се носимо са њом. А пут мира не може без Украјине. Мир не може бити предаја Украјине. Не можемо заборавити да је Русија почела инвазију на Украјину 2014. Преговарали смо о прекиду ватре у Минску... Ако једна земља може да изврши инвазију на другу, онда нико не може бити сигуран шта ће се догодити - историја нам је то показала. Пријетња од Русије је ту и она нас директно погађа - додаје Макрон.
Према његовим ријечима, безбједност постаје све неизвеснија, и "сада смо у новој ери".
Он је такође рекао да Француска треба да буде спремна за могућност да Сједињене Америчке Државе више не буду "на њеној страни".
Како је навео, "Европа има моћ и таленат да се такмичи са Сједињеним Државама или Русијом".
Макрон каже да сарађује са савезницима у Великој Британији, Њемачкој и неколико других земаља у Европи.
Он је напоменуо да је прије двије недјеље отишао у Сједињене Америчке Државе да одбрани овај став.
- Желим да вјерујем да ће САД остати на нашој страни, али морамо бити спремни ако то није случај - рекао је француски предсједник и додао да мир у Украјини мора да се успостави брзо, а европске земље морају бити спремне да се суоче са руском пријетњом.
Француски предсједник је навео да "смо сада у новој ери" и подлетио да су САД промијениле свој став о рату у Украјини и запријетиле Европи повећањем трговинских тарифа.
- Европа мора да се припреми у случају да амерички предсједник (Доналд Трамп) уведе сличне мјере европском блоку - истакао је француски предсједник и додао да, ако се то ипак догоди, "учиниће све да убеди Трампа да би то била лоша одлука".
Он је такође позвао европске савезнике на разговоре о нуклеарном одвраћању.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.