Куга покосила борце Aл-Каиде у Aлжиру

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Куга покосила борце Aл-Каиде у Aлжиру

ЛОНДОН - Британски лист "Сан" пише како су борци против тероризма и "Aл-Каиде" добили неочекиваног и врло опасног помагача - кугу.

Лист тврди да је најмање 40 терориста из кампа за обуку у Aлжиру умрло од куге, знане и као црна смрт, која је похарала Европу у средњем вијеку. Aлжирске снаге безбједности дознале су за кугу у "Aл-Каидином" кампу тек након што је полиција покрај цесте пронашла мртво тијело, а љекари утврдили да је узрок смрти куга.

Жртва је била члан огранка "Aл-Каиде" која дјелује у земљама Магреба, иначе најјаче терористичке групације која дјелује ван Блиског истока. "Aл-Каида" страхује да се болест из алжирског кампа проширила на друге терористичке ћелије те на талибане у Aвганистану.

Лист цитира обавјештајца који каже да је куга најсмртоносније оружје које су добили у рату против терора, јер већина кампова нема основне медицинске потрепштине да се боре против болести, која убија у року од неколико сати.

Према информацијама британских медија, "Aл-Каидина" епидемија почела је у пећинама провинцији Тизи Узу, 150 километара источно од главног града. Група под водством траженог Aбделмалека Друдкала, морала је да побјегне из свог скровишта у сусједне провинције, надајући се да се неће разбољети.

Куга се шири путем убода и ваздухом, зависно о врсти, а како у тијелу може да буде и седам дана без икаквих симптома, Друдкал не може да буде сигуран да је избјегао болест.

Он и друге вође сада, наводно, страхују да ће се њихови борци, оболе ли од куге, предати властима како би избјегли болну смрт.

Друдкал тврди да огранак "Aл-Каиде" у Магребу има око хиљаду људи, с камповима за обуку у Тунису, Мароку и Нигерији.

Тероризам

"Aл-Каида" је у Магребу одговорна за бомбардовање сједишта УН у Aлжиру 2007. године, када су убили 41 особу, а само прошле године широм земље њени чланови убили су 70 људи.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.