Фото: Ко стоји иза папиног “смјерног” батлера?
Рим - У Италији не јењава афера “Вати-Ликс”, која је повезана са хапшењем Паола Габријелеа, личног батлера папе Бенедикта Шеснаестог који је оптужен да је био “кртица” и “издајник” који је у јавност пуштао информације у вези са папом, преносе агенције.
Теорије завјере достигле су врхунац.
За сада још није познато о чему је ријеч и ко стоји иза спорног батлера, а ни како су спорне информације „процуриле”.
Интриге, издаја и тајна документа - цијела прича звучи као да је написао неки писац криминалистичких романа.
У афери “Вати-Ликс” ријеч је о корупцији, проневјери, лошем управљању, па чак и о могућем плану за атентат на папу.
- Хапшење Габријелеа драматични је врхунац афере, јер осим њега не постоји нико други ко је папи у том смислу био ближи - рекао је главни уредник Католичке новинске агенције Лудвиг Ринг-Ајфел.
Паоло Габријеле радио је као папин батлер од 2006. године.
Тај 46-годишњак био је највероватније једина особа која је папу свакодневно виђала у његовом „пиџама издању”, наводи талијански лист „Либеро”.
Габријеле му је помагао приликом одијевања, послуживао оброке и поспремао његову спаваћу собу.
Габријеле је и у јавности често стајао тик до папе, на примјер ако би током јавних наступа падала киша, придржавао је папи кишобран.
Он је, уз личне секретаре Георга Генсвајна и Алфреда Ксерба, као и четири часне сестре, припадао најужем кругу “папине породице”. Та чињеница, као и информације из књиге “Његова светост” новинара Ђанлуиђија Нуција, која се нашла у продаји прошле седмице, навела је полицију на батлеров траг.
Наиме, та књига садржи не само повјерљива писма која је папа примао, али и сам писао, већ и разна друга повјерљива документа која су недавно осванула на страницама интернет-портала “Вати-Ликс”.
Ријеч је, између осталог, и о преписци папиног секретара Генсвајна о пребацивању новца са рачуна Фондације “Рацингер” на рачун Ватиканске банке.
Није било предвиђено да та документа буду сачувана у архиви Свете столице, па зато тамо нису ни регистрована, што значи да је “кртица” морала да их пронађе директно на папином столу или његовог приватног секретара.
Другим ријечима, „издајник” је морао да има готово неограничен приступ папиним одајама.
Истрага и претреси који су извршени у приватним просторијама Паола Габријелеа потврдили су све сумње.
Наводно је полиција из његовог стана изнијела четири кутије до врха пуне поверљивих документима.
Међутим, ни након његовог хапшења прича још није готова. Напротив, чини се као да је тиме отворено још више питања на која до сада још нису стигли конкретни одговори - наводи Дојче веле.
С обзиром на то да Ватикан за сада “шкртари” по питању објављивања даљих информација, италијански медији обајављују бројне теорије завјере.
Једино у чему се већина аутора теорија слаже јесте претпоставка да Габријеле није био сам.
- Он је врло једноставна особа која не би имала ни могућности, а ни воље да сама све организује. Вјерујем да иза њега стоји неко ко се налази на неком високом положају - каже стручњак за Ватикан Марко Тосати.
“Коријере дела сера” наводи да се под сумњом налази и један од кардинала, али то је брзо демантовао портпарол Ватикана Федерико Ломбарди.
Нагађања и спекулације око могуће борбе за моћ у Цркви, одвијају се и даље пуном паром.
Један од анонимних извора који цитирају италијански медији наводи да је ријеч о жељи да се нађе противтежа кардиналу-секретару Тарцисију Бертонеу који наводно има превише утицаја и моћи.
Бертоне је наводно већ отпустио или премјестио неколицину сарадника у Ватикану, између осталих и гувернера града Ватикана (он је сада ватикански амбасадор у Вашингтону) како би прикрио корупцију својих сопствених сарадника.
- То премјештање гувернера био је само почетак цијеле приче - наводи римски дневник “Ла република”.
И главни уредник Католичке новинске агенције Лудвиг Ринг-Ајфел вјерује да се информације објављење на страницама “Вати-Ликса” у првом реду односе на Бертонеа, на његову моћ, начин комуникације и начин владања.
- Бивши гувернер “стао је на жуљ” многима, па није ни чудо да је премјештен у Вашингтон. Он је тражио више транспарентности и ефикасности, па је такорећи био кажњен због покушаја промјена и сукоба са владајућима на врху - каже Ринг-Ајфел.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.