Ко је "прва дама из пакла“: Прича о контроверзној Асми ал-Асад
Асма ал-Асад је бивша прва дама Сирије и њено богатство се процјењује на 500 милиона долара.
Огроман дио богатства долази захваљујући браку са бившим сиријским владаром Башаром ал-Асадом. Нето богатство Башара ел-Асада процијењено је на 1-2 милијарде долара, а вјерује се да породица ал-Асад у цјелини контролише огромно тајно богатство.
Асма ал-Асад (рођена Акхрас) рођена је у Лондону 11. августа 1975. од родитеља из Сирије. Њен отац је био кардиолог, а мајка дипломата. Одрастајући у Ектону, у западном Лондону, похађала је школу Qуеен'с Цоллеге, а касније је дипломирала на Кинг'с Цоллеге Лондон са дипломом из рачунарства и француске књижевности.
Прије удаје за Башара ал-Асада, Асма је радила у банкарству, укључујући позиције у Деутсцхе банци и Ј. П. Моргану у Лондону. Својим британским колегама и пријатељима била је позната као „Ема“, живећи животом модерног лондонског професионалца све до удаје за Башара ал-Асада у децембру 2000. године, убрзо након што је он постао предсједник Сирије након очеве смрти.
У почетку је Асма била приказана као модернизујућа снага у Сирији. Западни медији, укључујући озлоглашени Вогуе профил 2011. (касније уклоњен са њихове веб странице), приказали су је као гламурозну и прогресивну. Фокусирала се на иницијативе за економски и друштвени развој, оснивање различитих невладиних организација и развојне пројекте кроз организације попут Сириа Труст фор Девелопмент.
Међутим, њен имиџ у јавности се драматично промијенио са избијањем грађанског рата у Сирији 2011. Како је сукоб ескалирао, Асма се суочила са интензивним критикама због континуиране подршке режиму свог супруга упркос широко распрострањеним оптужбама за кршење људских права. Европска унија ју је 2012. године ставила под санкције, замрзнувши њену имовину и ограничивши њено путовање у земље ЕУ.
Током грађанског рата, Асма је задржала видљиво јавно присуство у Сирији, појављујући се на добротворним догађајима и састанцима са породицама владиних војника. Њој је 2018. дијагностикован рак дојке и лијечена је у Сирији, а влада је користила њену одлуку да се лијечи у Дамаску, а не у иностранству као пропагандно средство.
Њена улога прве даме Сирије постајала је све контроверзнија како се сукоб настављао. Критичари су је оптуживали да је саучесник у поступцима режима, док су је присталице посматрале као стабилизујућу фигуру. Одржала је активно присуство на друштвеним мрежама, посебно на Инстаграму, гдје се представљала као ангажована у добротворним радовима и подржавајући сиријско друштво, преноси Курир.
Године 2020, америчка влада је увела додатне санкције Асми према Цезаровом закону, заједно са члановима њене уже породице. Ове санкције су истакле њену улогу не само као прве даме Сирије, већ и као оно што је америчко Министарство финансија описало као једног од „најозлоглашенијих сиријских ратних профитера“.
Упркос међународној осуди, Асма је наставила да игра значајну улогу у сиријском друштву и политици. Била је позната по свом утицају у разним привредним секторима кроз породичне везе и сопствене пословне мреже. Њени јавни наступи често су били фокусирани на подршку образовним иницијативама, посјете рањеним војницима и њиховим породицама и промовисање различитих културних пројеката.
Све вријеме док је била прва дама, Асма ал-Асад је остала поларизујућа фигура: за присталице је представљала модерно лице Сирије и хуманитарну снагу унутар земље; за критичаре, она је била кључни покретач режима оптуженог за бројна кршења људских права. Прозвали ау је и "прва дама из пакла". Она је задржала британско држављанство током читавог сукоба, што је довело до позива у Великој Британији за његово опозив, иако се то није догодило.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.