Фото: Кларк: Бомбардовање може и без резолуције УН
Бијељина - Некадашњи начелник Генералштаба Војске САД Весли Кларк поручио је да би кршење Женевске конвенције употребом хемијског оружја у Сирији могло бити довољно оправдање за Нато интервенцију, без обзира што нема резолуције УН која би то дозволила.
Он је рекао да ни сада у Сирији, као ни 1999. године на Косову, није било резолуције УН која би експлицитно дозволила Натоу да бомбардује, али су чланице алијансе успјеле да пронађу начин да легализују ову акцију.
"Сада би кршење Женевске конвенције могло да буде довољно оправдање", рекао је Кларк за магазин "Ју-ес-еј тудеј".
Он је подсјетио да је "кампања на Косову" била "мање уредно запакована", него што ће то постати касније.
"Када је бомбардовање почело, Нато није имао формулисане политичке услове за прекид бомбардовања. Ставови чланица Натоа су жочврснулиж када је Србија узвратила против цивила на Косову и у Македонији. Овакве акције су увијек жфлуиднеж, али док год је твоја политичка коалиција добро организована, а Нато је био, циљеви акције могу бити модификовани током акције", рекао је Кларк.
Овај пензионисани генерал каже да је у случају Сирије амерички предсједник Барак Обама поставио линију да се интервенише у случају употребе хемијског оружја, а оно је, истиче, "очито употријебљено".
Он каже да ће NATO интервенција, уколико до ње дође, бити проведена по "ирачком моделу", односно веома брзо.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.