Фото: Кина: Највећи корупцијски скандал
Пекинг - Пензионисани шеф кинеске службе безбедности Џоу Јонгканг нашао се на удару огромне антирорупцијске акције, заједно са 300 рођака и сарадника.
Њима је заплијењена имовина у вредности од 14,5 милијарди долара, пише британски лист Гардијан.
Два извора блиска истрази рекла су да је ово највећи корупционашки скандал у Кини за више од шест деценија.
Према њиховим ријечима, више од 300 Џоуових рођака, политичких савезника, штићеника и припадника особља одведено је у притвор, или је испитивано у посљедња четири мјесеца.
Послије рација у Пекингу, Шангају и пет кинеских провинција, кинеске власти су замрзле банкарске рачуне и заплијениле од осумњичењих како домаће тако и стране обвезнице у укупној вриједности од 88 милијарди јуана односно 14,5 милијарди долара.
Заплијењено је око 300 апартмана и вила, антиквитета и савремених сликарских дјела, више од 60 возила, скупа алкохолна пића, злато, сребро и готов новац у домаћој и страним валутама.
Огромне размјере акције и заплењених средстава и добара - о чему се до сада није говорило - показују да се ради о антикорупцијској истрази без преседана у историји модерне Кине.
Та истрага, чини се, такође показује да се предсједник Кине Си Дјинпинг разрачунава са корупцијом на највишем нивоу.
Међутим, пише Гардијан, акција би дјелимично такође могла бити мотивисана политичком одмаздом, јер је Џоу разбеснео кинеске лидере тиме што се противио смјени некада високорангираног политичара Бо Силаја који је у септембру осуђен на доживотни затвор због корупције и злоупотребе службених овлашћења.
Џоу (71) је практично у кућном притвору од прошле године, када је почела истрага против њега, његове родбине и сарадника.
Он је један од највиших кинеских функционера који се нашао на удару антикорупцијске истраге откако је Комунистичка партија Кине 1949. године дошла на власт у земљи.
Влада се још није званично огласила о Џоу и поступку који се води против њега. Није могуће контактирати ни њега ни његову породицу ни његове сараднике. Нејасно је да ли они имају адвокате.
Кинеско антикорупцијско тијело и канцеларија државног тужиоца не одговарају на позиве новинара.
Предсједник Си Дјингпинг је истрагу иницирао крајем новембра или почетком децембра, кажу извори блиски истрази.
Они нису открили за шта се осумњичени тачно терете, али су казали да се истрага води у вези са кршењем партијске дисциплине.
То је, иначе, званични жаргон за корупцију.
Трећи извор близак влади Кине наводи да Џоу одбија сарадњу са истражитељима и тврди да је жртва политичког прогона.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.