Кина: Хемијско оружје изговор за интервенцију

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Кина: Хемијско оружје изговор за интервенцију

Пекинг – Кинески државни медији оптужили су америчког предсједника Барака Обаму да планира да искористи сиријско хемијско оружје као изговор за војну интервенцију.

Новинска агенција Синхуа реаговала је на упозорење Обаме да ће Сирија прећи “црвену линију” ако покуша да употријеби то оружје.

“Још једном, силе Запада дубоко копају тражећи изговоре да војно интервенишу”, наводи агенција.

Коментар Синхуе није званично саопштење, али одржава бојазан кинеских комунистичких лидера да Запад жели промјену режима у Сирији под окриљем хуманитарне акције.

Сиријски опозициони активисти кажу да је најмање осам људи убијено у офанзиви сиријске војске на дијелове Дамаска које држи опозиција.

Активисти тврде да је више од 20.000 људи, већином цивила, погинуло од почетка устанка против Башара ал Асада прошле године

Хемијско оружје Асадовог режима брине Обаму, који је почетком седмице рекао да ако Дамаск употријеби то оружје он ће промијенити свој став о интервенисању у кризу.

“Ако видимо да се ради на употреби хемијског оружја или било какве помаке у том смислу посљедице ће бити огромне”, рекао је он.

Синхуа је критиковала ову изјаву као “опасно неодговорну” које ће погоршати сукоб и тиме умањити шансе за политичко рјешење.

“Страни крсташки походи” само ће водити већем насиљу и мржњи у Сирији, наводи агенција осврћући се на примјене других интервенција у Сомалији, Ираку и Либији.

Кина инсистира да су прекид ватре и посредовање УН најбољи начини да се окончају муке Сирије.

Русија вјерује да Сирија нема намјеру да употријеби своје хемијско наоружање и да је у стању да га чува, рекао је извор у Министарству спољних послова у Москви листу “Комерсант”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.