Ким Дотком задржан у притвору

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Ким Дотком задржан у притвору

ОКЛAНД - Оснивач веб сајта за размјену фајлова Ким Дотком задржан је одлуком новозеландског суда у притвору, иако је демантовао оптужбе за интернетску пиратерију и прање новца и рекао да власти покушавају да га потпуно оцрне.

Тужилаштво сматра да постоји ризик од бјекства оптуженог авионом, пошто се вјерује да нису откривена сва средства којима Дотком располаже у иностранству, пренијеле су агенције.

- FBI вјерује да откривени новац није све што Дотком има на рачунима у иностранству - изјавила је тужилац Ен Тухи.

Aдвокат оптуженог рекао је да не постоји ризик да ће његов клијент побјећи или поново покренути посао јер потпуно сарађује са истражним органима. Одузета су му три пасоша, 45 кредитних картица, а карактерише га препознатљив изглед.

Полиција му је заплијенила 20 луксузних аутомобила, међу њима и три "мерцедеса" и ружичасти "кадилак", које је држао на свом имању код Окланда, вриједном 16 милиона долара.

- Он није особа која би прошла незапажено кроз царину или имиграциону провјеру и контролу - изјавио је адвокат одбране Пол Дејвисон.

Дотком посједује двојно, њемачко и финско држављанство. Познат је и под именом Ким Шмиц, висок је око два метра и тежак 130 килограма.

Власти СAД захтијевају да им он буде изручен, пошто га терете за управљање шемом кроз коју је зарадио 175 милиона долара за неколико година кршењем ауторских права на филмове, музику и остали заштићени материјал. Пријети му казна и до 50 година затвора.

Послије хапшења, на видјело излази растрошни живот човјека који је за себе тврдио да је паметнији од Била Гејтса и да за разлику од њега зна трошити новац.

Дотком је волио брзу вожњу, храну, што се види на његовој килажи, али и скупе забаве са дјевојкама на јахтама.

У дворишту свог луксузног имања изградио је базен са подводним звучницима, који се сваког јутра пунио изворском водом увезеном из иностранства.

Aдвокат "Megauploadа" тврди да је компанија само понудила простор за складиштење података.

Тужилац Тухи рекла је да су још два мушкарца ухапшена у Европи у оквиру овог случаја на основу глобалних налога за хапшење.

Дотком (38) и још три особе, ухапшени су прије четири дана током рације новозеландске полиције на његовом имању, на захтјев америчког Федералног истражног бироа.

Полиција је саопштила да се Дотком забарикадирао у специјалну просторију и активирао бројне електронске браве, иако су се припадници снага реда јасно представили када су дошли на имање.

Веб сајт "Фајлсоник", који нуди простор за складиштење података, укинуо је услугу размјене фајлова послије правне акције против компаније "Megaupload" и хапшења њених власника.

Полиција на Новом Зеланду и у Европи ухапсила је више лица у посљедњих неколико дана, послије истраге америчког Федералног истражног бироа о "Megauploadu".

Поштедјеће "Фејсбук"

Недуго послије посљедњег напада, хакери из групе "Aнонимни" пронашли су нову мету - сајтове Си-Би-Еса и "Universal Musica". Нападнут је и међународни медијски конгломерат "Вивенди" са сједиштем у Француској. На гласине да ће бити нападнуте и друштвене мреже, "Aнонимни" су са свог "Твитер" налога поручили да за то нема разлога, јер "Твитер", "Фејсбук" и "Јутјуб" користе како би послали своје поруке.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.