Фото: Агенције
| У току је 257. дан рата у Украјини
МОСКВА/КИЈЕВ- У току је 257. дан рата у Украјини. Савјетник украјинског предсједника Михаило Подољак изјавио је да Кијев никада није одбио да преговара са Москвом и да је спреман за разговоре са будућим руским лидером, али не и са Владимиром Путином. Портпарол Кремља Дмитриј Песков претходно је изјавио да Русија остаје "отворена" за преговоре, али да није у могућности да то учини пошто их Кијев одбија.
17.05 Зеленски: Споразум о извозу жита мора бити продужен
Украјински предсједник Володимир Зеленски рекао је данас америчкој амбасадорки при Уједињеним нацијама Линди Томас-Гринфилд да уговор о извозу црноморског жита мора бити продужен.
Он је рекао да је Украјина спремна да и даље буде гарант свјетске безбедности снабдијевања храном, преноси Ројтерс.
Договор је постао споран када је Кремљ почетком новембра саопштио да се неће обавезати на наставак договора о транспорту робе из Украјине ка остатку свијета након његовог истека 19. новембра.
Русија је крајем октобра суспендовала своје учешће оптужујући Украјину за напад беспилотоном летјелицом на њену црноморску флоту.
16.48 - Украјинске трупе које су биле кренуле у напад у правцу Берислава у Херсонској области, одбачене су, рекао је замјеник начелника војно-цивилне администрације региона Кирил Стремоусов.
Према његовим ријечима, Оружане снаге Украјине претрпиле су губитке и вратиле су се на првобитне положаје.
16.14 - Експлозије у Краматорску, Доњецка Народна Република, који се налази под контролом Кијева.
15:50 - Оружане снаге Украјине бациле су експлозивну направу из дрона на трафостаницу Глушковске електромреже, жртава није било, саопштио је губернатор Курске области Роман Старојт.
Штета није велика.
15.04 - Сви који желе да се евакуишу из Херсона сами до 11. новембра могу да пређу на лијеву обалу Херонске области чамцем.
Власници аутомобила ће моћи да користе трајект, наводи се на Телеграму регионалне администрације.
14.45 - Припадник терористичке ћелије Службе безбједности Украјине погинуо је након што се разнио док је покушавао да побјегне од безбједносних снага у граду Бериславу у Херсонској области, саопштио је портпарол регионалних служби за ванредне ситуације.
Према његовим ријечима, диверзант је погинуо на лицу мјеста.
Информације о мјесту његове погибије припадници Федералне службе безбједности Русије добили су од других чланова диверзантске групе која је раније приведена у Херсону.
14.20 - Врховна Рада: Могуће продужење ратног стања и мобилизације
Украјина би могла продужити ратно стање и мобилизацију на још 90 дана, до 20. фебруара наредне године, саопштио је посланик украјинског парламента Јарослав Железњак.
Украјински предсједник Владимир Зеленски поднио је нешто раније парламенту нацрт закона за продужење мобилизације и ратног стања.
"Ратно стање и општа мобилизација биће продужени на наредној пленарној сједници. Парламент је већ примио релевантне документе од предсједника. Велика је вјероватноћа да ће бити продужени за још 90 дана, до 20. фебруара 2023. године", нагласио је Жељезњак у поруци објављеној на "Телеграму".
Украјински парламент је 15. августа продужио ратно стање и мобилизацију до 21. новембра.
13.29 - Зеленски најавио учешће на самиту Г20 у Индонезији
Украјински предсједник Володимир Зеленски учествоваће наредне недеље на самиту Групе 20 индустријски развијених земаља, али ће се највјероватније обратити виртуелним путем, саопштио је данас његов портпарол Серхиј Никифоров.
Зеленски је прошле недеље рекао да неће учествовати на самиту уколико буде учествовао и руски предсједник Владимир Путин, а Никифоров у изјави за украјинску националну радио-телевизију није рекао да ли је украјински предсједник промијенио став, преноси Ројтерс.
Самит ће бити одржан 15. и 16. новембра у Индонезији.
13.05 - Пресјек стања: Руске снаге обориле хеликоптер Ми-24, авион Су-25 и седам дронова
Руска војска одбила је напад батаљона Оружаних снага Украјине подржаног тенковима у купјанском правцу у ЛНР, саопштио је портпарол Министарства одбране Русије генерал-потпуковник Игор Конашенков.
Осим тога, ударима војне авијације погођене су две тактичке групе украјинских снага, које су кренуле у напад у областима насеља Берестово у Харковској области и Новоселовско у Луганској Народној Републици.
Током борби убијено је и рањено више од 160 припадника украјинских снага и уништена два тенка, три борбена возила пјешадије и два аутомобила.
У правцу Красни Лиман, превентивним ватреним нападом спријечен је покушај напада две батаљонске тактичке групе Оружаних снага Украјине у ЛНР.
Ударима руске армијске авијације и артиљеријских јединица убијено је више од сто украјинских војника, а уништено три тенка, пет борбених оклопних возила, један МТ-ЛБ, два пикапа и два аутомобила.
У правцу Јужнодоњецка у ДНР украјинске снаге су, покушавајући да успоре напредовање руских трупа, извеле два неуспјешна покушаја контранапада.
Украјинске јединице су заустављене и разбијене. Убијено је око 90 украјинских војника, уништено пет борбених оклопних возила, један МТ-ЛБ и два пикапа.
У правцу Николајев-Кривој Рог, руске јединице су у протекла 24 часа спријечиле девет покушаја продора диверзантско-извиђачких група Оружаних снага Украјине у позадинска одбрамбена подручја.
Убијено је више од 50 украјинских војника и неонациста и уништено седам борбених оклопних возила и десет возила.

12.39 - Предсједник Украјине Владимир Зеленски поднио је у парламенту нацрт закона о продужетку мобилизације и ратног стања у земљи.
12.01 - Амбасадорка САД у УН Линда Томас-Гринфилд стигла је у Кијев.
Томас-Гринфилд ће у Кијеву изразити „непоколебљиву подршку САД Украјини", наводи се у саопштењу Мисије САД при УН.
11.13 - Москва: Одбијен нови напад дроном на Севастопољ
Руски системи противваздушне одбране су данас највјероватније оборили дрон изнад Севастопоља, саопштио је гувернер Михаил Развожајев.
"Противваздушна одбрана је јутрос дјеловала у Севастопољу. Према првим подацима, беспилотна летелица је оборена изнад воде", саопштио је Развожајев на Телеграму, преноси Тас.
Москва је раније оптужила Кијев да је крајем октобра уз британску логистичку подршку извео удар на Севастопољ, на Криму, уз помоћ дронова, и саопштила да су бродови Црноморске флоте одбили овај напад.
Русија је 2014. припојила Крим који Украјина сматра својом територијом.
11.00 - Саливен: Канали комуникације између Вашингтона и Москве отворени упркос рату
Амерички савјетник за националну безбједност Џејк Саливан потврдио је да су канали комуникације између Вашингтона и Москве отворени, упркос рату у Украјини.
Саливан је током свог обраћања у Њујорку рекао да је у интересу САД да одржавају контакт са Кремљом уз напомену да су амерички званичници "свјесни с ким имају посла", преноси Би-Би-Си.
10.19 - Украјинске снаге гађале су село Камишани у предграђу Херсона, саопштио је представник хитних служби региона.
Како је навео, Украјици су испалили четири ракете из америчких система „Химарс".
„Јединице ПВО обориле су све ракете", истакао је саговорник агенције.
10.00 - Зеленски објавио услове за преговоре са Русијом
Украјински предсједник Владимир Зеленски је након писања западних медија о томе да Кијев подстичу на дијалог са Русијом изњео услове украјинске услове за почетак дијалога.
„Још једном: поновно успостављање територијалног интегритета, поштовање Повеље Уједињених нација, надокнада цјелокупне ратне штете, кажњавање сваког ратног злочинца и гаранције да се то неће поновити. Ово су апсолутно јасни услови", рекао је Зеленски у свом говору на Телеграм каналу.
Раније је Зеленски потписао указ о ступању на снагу Одлуке Савјета за националну безбједност и одбрану Украјине о немогућности преговора са руским предсједником Владимиром Путином. Такође је изјавио да Украјина неће преговарати са Русијом, док је Путин њен предсједник.
Крајем октобра предсједник Русије Владимир Путин рекао је да је Русија спремна за преговоре о Украјини и позвао Кијев да одмах прекине сва борбена дејства.
9.40 - Русија: У Херсону ухапшени украјински специјалци
Русија је данас саопштила да је у Херсонској области у Украјини, коју држи под контролом, ухапсила припаднике украјинске безбjедносне службе који су планирали да изврше напад на припаднике проруских власти.
Руска Федерална служба безбjедности (ФСБ) ухапсила је девет припадника украјинске безбjедносне службе (СБУ) и извиђачке групе у Херсонској области који су планирали да изврше терористички напад на високорангиране припаднике регионалне војно-цивилне администрације, наводи се у саопштењу ФСБ, преноси ТАСС.
ФСБ тврди да су код деветоро украјинских специјалаца пронашли више од пет килограма пластичног експлозива, електричне детонаторе, пет бомби, ручно наоружање и муницију као и специјалну опрему за извиђање.
Руска безбjедносна служба је саопштила и да је неутрализовала аутомобил-бомбу који су, како је наведено, украјински специјалци планирали да употребе за напад на представнике проруских власти у Херсону.
9.30 - Руски системи одбили нови напад дроном на Севастопољ
Руски системи противваздушне одбране су данас највјероватније оборили дрон изнад Севастопоља, саопштио је гувернер Михаил Развожајев.
"Противваздушна одбрана је јутрос дјеловала у Севастопољу. Према првим подацима, беспилотна летјелица је оборена изнад воде“, саопштио је Развожајев на Телеграму, преноси ТАСС.
Москва је раније оптужила Кијев да је крајем октобра уз британску логистичку подршку извео удар на Севастопољ, на Криму, уз помоћ дронова, и саопштила да су бродови Црноморске флоте одбили овај напад.
9.10 - Саливен: Канали комуникације између Вашингтона и Москве отворени упркос рату
Амерички савјетник за националну безбједност Џејк Саливан потврдио је да су канали комуникације између Вашингтона и Москве отворени, упркос рату у Украјини.
Саливан је током свог обраћања у Њујорку рекао да је у интересу САД да одржавају контакт са Kремљом уз напомену да су амерички званичници "свесни с ким имају посла", преноси Би-Би-Си.
8.21 - Зеленски: Русија мора да буде принуђена на мировне преговоре
Предсjедник Украјине Володимир Зеленски рекао је да је важно обавезати Русију да учествује у "истинским" мировним преговорима и додао да је Русија сила дестабилизације у бројним питањима, укључујући и климатске промjене, преноси Ројтерс.
У вечерњем обраћању, Зеленски је нагласио "дестабилизујући утицај Русије" и додао да се свијет суочава са ратом, кризама са храном и енергентима и, како је навео, разбијањем уобичајених међународних односа, као и да климатски план то трпи, али да не може да буде стављена на чекање.
"Свако ко је озбиљан у вези са климатским планом такође мора да буде озбиљан у вези са потребом да се одмах заустави руска агресија, да се поврати наш територијални интегритет и да се Русија натера на истинске мировне преговоре", рекао је Зеленски.
8.00 - Пјонгјанг: Не испоручујемо наоружање Русији,то су гласине
Сјеверна Кореја је данас саопштила да никада није са Русијом пословала у вези с наоружањем и да нема такве планове, након што су САД изнијеле тврдњу да Пјонгјанг испоручује Москви артиљеријске гранате за ратовање у Украјини.
Портпарол Бијеле куће за националну безбједност Џон Кирби рекао је раније да артиљеријска муниција из Сјеверне Кореје у Русију долази као прикривена пошиљка за Блиски исток или Африку и да се ради "о значајном броју артиљеријских граната", преноси Ројтерс.
Званичник сјевернокорејског министарства одбране назвао је те оптужбе гласинама и рекао да Пјонгјанг "никада није имао трговину оружјем са Русијом" и да "нема план да то чини у будућности", пренијела је агенција КЦНА.
У саопштењу се наводи да Пјонгјанг види такве "гласине" као дио "непријатељског покушаја Сједињених Држава да укаља имиџ Сјеверне Кореје у међународној арени".
Било каква помоћ у оружју значила би додатно продубљивање односа између Пјонгјанга и Москве,чија изолација због рата у Украјини расте, а Сјеверна Кореја је једна од ретких земаља која је признала независност отцијепљених украјинских региона и изразила подршку њиховом присаједињењу Русији, наводи Ројтерс.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.