• Новости
  • Свијет

Каријера Мајкла Волца под знаком питања због цурења војних планова

Пише: Танјуг 25.03.2025 13:14
Фото: Танјуг/АП

ВАШИНГТОН - Случајно цурење војних планова, при чему је новинар био укључен у групни онлајн разговор, изазвало је озбиљну дискусију у Белој кући, због чега је доводена у питање будућност каријере савјетника за националну безбедност Мајкла Волца, објавио је амерички Политико.

Према саопштењу високих званичника, тај инцидент укључује цурење ратних планова САД о нападу на Јемен 15. марта, у групном разговору највиших званичника администрације предсједника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа путем апликације за размjену порука Сигнал, а у који је наводно грешком био укључен уредник портала Атлантик Џефри Голдберг.

Иако још није донета коначна одлука, званичници Бијеле куће наводе да ће Трамп донијети одлуку у наредним данима, након што буде пратио извјештаје о тој причи.

Један од званичника је рекао да су неки високи представници америчке администрације предложили да Волц сам поднесе оставку како би се избјегао негативан утицај на Трампа.

- Било је непажљиво то што није провјерено ко је на чету - навео је званичник.

Упркос критици, Бијела кућа је за сада стала у одбрану Волца. Портпаролка Бијеле куће Каролина Левит рекла је да Трамп и даље има повјерење у Волца и његов рад у области националне безбједности.

Међутим, инцидент је изазвао и полемику међу законодавцима у Конгресу, а неки републиканци изразили су забринутост због могућих посљедица тог догађаја.

Ипак, предсједавајући Представничког дома, Мајк Џонсон, стао је у одбрану Волца, наглашавајући да је он изузетно квалификован за функцију коју обавља.

У међувремену, амерички министар одбране Пит Хегсет негирао је да је дошло до било каквог цурења докумената.

- Нико није слао поруке о ратним плановима и то је све што имам да кажем о томе. Говорите о лажљивом и веома дискредитованом такозваном новинару Џефрију Голдбергу, који је направио професију од трговања преварама - рекао је Хегсет за Фокс њуз.

Према Голдбергу, 11. марта, четири дана пре америчког војног удара на Јемен, добио је поруку од корисника по имену Мајкл Волц, а након што је прихватио захтев, нашао се у групном ћаскању под називом "Хути ПЦ мала група" (ПЦ се односи на Главни одбор, америчко тијело за доношење одлука о националној безбједности).

Предсједник САД покренуо је војну акцију против Хута 15. марта, због напада милитаната на бродове који плове Црвеним морем. Голдберг је рекао да је преко групе за преписку добио податке о плановима за војну акцију неколико часова прије него што је акција почела. Волц је наводно случајно додао Голдберга у групни разговор у којем су учествовали и Хегсет, потпредсједник САД Џеј Ди Венс, државни секретар Марко Рубио и директорка националне обавештајне службе Тулси Габард док је група расправљала о високо повјерљивим плановима за војну акцију у Јемену и другим изузетно осјетљивим питањима.

Трамп је негирао да је знао за инцидент.

- Не знам ништа о томе. Нисам велики обожаватељ „Атлантика“. За мене је то часопис који се гаси. Није баш неки часопис. Али не знам ништа о томе - рекао је он на брифингу. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.