Фото: Јеремић у Преторији са Зумом
Преторија - Предсједник Генералне скупштине УН Вук Јеремић боравио је у једнодневној званичној посјети Преторији гдје је разговарао са званичницима те земље.
Јеремић је са предсједником Јакобом Зумом и министромспољних послова Маитом Масабане разговарао о процесу израде глобалних циљева одрживог развоја и нове развојне стратегије УН за период након 2015. године, саопштено је из кабинета предсједника ГС УН.
Министар Масабане је потврдила велики интерес своје земље за тематску дебату коју је српско предсједавање заказало за 10. септембра о улози агенција за оцјену кредитног рејтинга у међународном финансијском поретку и најавила учешће на највишем нивоу.
Она је честитала српском предсједавању ГС на успостављаном механизму сарадње између УН и Г20, и оцијенила га као "најбоље у скорој историји Уједињених нација".
Масабане је, како се додаје, такође изразила захвалност Јужне Африке због организовања прве тематске дебате у ГСУН о Африци и због активног залагања спрског предсједавања да се том приликом усвоји историјска политика декларација о Африци у 21. вијеку.
Јеремић је са предсједником Зумом разговарао и о политичкој и економској ситуацији у у Африци, а Зума је изразио жељу да посјети Србију и подржао унапрјеђење билатералне сарадње.
Јеремић се, како се наводи, овом приликом захвалио за свеобухватну подршку Јужне Африке српском предсједавању.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.