Фото: Јапан: Само по једна паклица путера
Токио - Јапан је ове године био приморан да увезе 10.000 тона путера и обраног млијека због несташице млечних производа, саопштено је у Токију.
"Несташица је претила производњи пецива и повећала је трошкове приватника", оцјенили су економисти и додали да су цијене путера и обраног млијека скочиле, а неки супермаркети ограничавају продају путера на једну паклицу.
Јапанска производња млијека угрожена је због љетње врућине, која је исцрпијела краве на фармама.
Јапански узгајивачи су такође смањили обим своје производње посљедњих година, због мање потражње млијека а и због тога што је ослабљени јен подигао цијену сточне хране која се увози из иностранства.
"Крајем септембра залихе су биле мање за 30 одсто него претходне године, дакле можемо рећи да смо у ситуацији несташице", рекао је један званичник министарства пољопривреде агенцији Франс прес.
Јапан је произвео 7,45 милиона тона сировог млиека у току фискалне године која је завршена у марту 2014, што је 14 одсто мање од највишег нивоа који је имала прије 19 године.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.