Јапан планира да запосли ловце због учесталих напада медвједа

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Јапански црни медвјед Фото: commons.wikimedia.org | Јапански црни медвјед

ТОКИО - Јапанско Министарство заштите животне средине саопштило је да планира да издвоји средства за запошљавање лиценцираних ловаца за одстрел медвједа, јер у земљи расте забринутост због наглог пораста напада тих животиња на људе у стамбеним зонама.

У нападима медвједа ове године је у Јапану погинуло 12 људи, што је највећи број који је та земља забиљележила откако је почела да прати такве случајеве 2000-их, а повријеђено је више од 100 људи, међу којима је најмање један странац који је нападнут у близини аутобуске станице на популарном туристичком мјесту, преноси данас BBC.

Међу жртвама медвједа су и човјек који је разносио новине на Хокаиду, и мушкарац (67) који је пронађен мртав у својој башти у Иватеу.

Jапанска влада, која је медвједе описала као озбиљну пријетњу јавној безбједности, разматра и могућност да полицајцима дозволи да пуцају на медвједе из пушака, а званичници имају рок до средине новембра да финализују листу контрамјера за све чешће нападе медвједа.

Медвједи су у Јапану виђени како проваљују у супермаркете и средње школе, и како нападају становнике који су обављали своје свакодневне активности.

У Јапану постоје двије врсте медвједа - јапански црни медвјед и већи, обично агресивнији, мрки медвјед који живи на острву Хокаидо, а проблем је посебно изражен у префектури Акита, у којој се налазе велики планински ланци на сјеверу Јапана, гдје је било и највише жртава.

Јапан је у септембру ублажио своја правила о оружју, како би људима олакшао пуцање на медвједе у насељима. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.