Израл љут због руских ракета

Taнјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Израл љут због руских ракета

Тел Авив -- Израелски министар унутрашњих послова изјавио је да противавионски систем С 300 који ће Русија испоручити Сирији, може и да обара израелске цивилне авионе.

Министар одбране Израела Моше Јаалон рекао је потом да ће Израел знати шта да ради ако Русија то учини, што је протумачено као алузија на још један могући израелски ваздушни напад на Сирију и као претња Москви, која се ријетко може чути.

Израелске снаге су од почетка ове године извеле три ваздушна удара у Сирији. Мете удара, које та земља није званично признала, биле су, како се вјерује, пошиљке оружја либанском Хезболаху, савезнику Сирије и Ирана.

Испорука руских противавионских система би могла да ограничи способност дјеловања израелске ратне авијације.

У Москви замјеник шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков није рекао да ли је Русија испоручила неки од наводно четири наручена система противаздушне одбране.

Он је, међутим, казао да Русија од споразума неће одустати, упркос јаким критикама Запада и Израела.

Израелски министар Стајниц је оптужио ту земљу да "охрабрује подршку бруталном режиму испоруком таквог система, у тренутку када сиријски предсједник Башар ал Асад убија сопствене цивиле".

Он сматра да унапређени системи такође могу да падну у руке погрешних побуњеничких група или до Асадових иранских савезника, пренели су израелски медији.

Министар је нагласио да се Израел још нада да ће убједити Русију да суспендује продају система С 300.

Министар одбране Јаалон се огласио након што је Рјабков изјавио да његова влада задржава право да снабдије Сирију тим оружјем на основу договора из 2010.

Рјабков је оцијенио да би то био стабилизујући фактор који би одвратио спољну интервенцију у Сирији.

Ираел већ дуго тражи да Русија одустане од продаје јер страхује да ће се пореметити равнотежа снага у региону и да ће такви системи доспјети у руке герилаца Хезболаха, против којих је израелска војска у лето 2006. ратовала више од мјесец дана.

"Што се нас тиче то је претња", рекао је министар Јаалон, додавши да у овој фази не може рећи да се ради о ескалацији.

Он је напоменуо да оружје још није на путу и изразио наду да ни неће бити. "Ако боже опрости доспије до Сирије, знаћемо шта да радимо", нагласио је Јаалон.

"Ми разумијемо забринутост и сигнале који су нам послати из различитих престоница. Схватамо да су многи од наших партнера забринути за то. Немамо разлога да измјенимо наш став", изјавио је претходно Рјабков.

У међувремену је израелски посланик, вођа националистичке партије Израел наш дом Авигдор Либерман, упозорио да Хезболах већ посједује оружје које може да погоди сваку тачку у Израелу.

Израелски телевизијски Канал 2 наводи да је Либерман изјавио да је у вријеме пријетње радикалне осовине Ирана, Сирије и Хезболаха потребна одлучност и издржљивост.

Он се такође осврнуо на наводно коришћење сиријског хемијског оружја, истакавши да уопште није под знаком питања тврдња да га је Асад употребио против наоружаних побуњеника.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.