
РИМ - "У току је велики сеизмички рој", саопштио је Италијански институт за геофизику и вулканологију (ИНГВ).
Становнике Напуља и околине данас у 12.08 узнемирио је земљотрес јачине 4,4 степена по Рихтеру. Епицентар је био у заливу Почоли (Поззуоли), у вулканском подручју Кампи Флегреи (Цампи Флегреи). Према првим информацијама, потрес се догодио на дубини од свега 2,7 километара.
Италијанска новинска агенција АНСА јавља да је подрхтавање тла изазвало шок међу грађанима, нарочито у општинама смјештеним на подручју Флегрејских поља. Многи су у паници изашли на улице.
Евакуације и мјере предострожности
Скy Неwс Италиа преноси да је евакуисана једна од зграда Напуљског универзитета на Пиаззале Теццхио. Засад нема извјештаја о повријеђенима или већој материјалној штети.
Након првог потреса услиједио је још један јачине 3,5 степени, а претходило им је више мањих подрхтавања. Италијански институт ИНГВ потврдио је да се ради о интензивном сеизмичком роју.
Лист Цорриере делла Сера пише да је ово други најјачи земљотрес забиљежен у савременом добу на подручју највећег и најопаснијег европског супервулкана. Најснажнији био је 13. марта, јачине 4,6 степени. Данас се земљотрес десио током радног дана, док су школе и канцеларије биле отворене.
„Паника је на улицама, аутомобили не престају да трубе, родитељи журе по дјецу у школе“, пише Цорриере.
Из предострожности су евакуисане школе на подручју Кампи Флегреи – дјеца су за мање од једног минута била ван зграда. Обустављен је жељезнички саобраћај на линијама Кумана и Чиркумфлегреа ради безбједносних провјера.
И запослени у неколико фирми на западу града, у области Еремо деи Цамалдоли, напустили су зграде. Евакуисане су и основне школе у Марану, општини сјеверно од Напуља.
Град у приправности
Градоначелник Почолија, Ђиђи Манцони (Гиги Манзони), наредио је да све полицијске јединице буду распоређене на терену.
"Грађани су, наравно, уплашени, али апелујем на све да остану мирни. Ово су тренуци велике стрепње. У току су консултације с општинским оперативним центром, а све пријаве треба упутити локалној полицији и цивилној заштити", изјавио је Манцони.
Префект Напуља Мичеле ди Бари сазвао је хитан састанак Центра за координацију помоћи ради процјене ситуације.
Растући притисак испод површине
Францеска Бјанко, директорка Одјељења за вулкане ИНГВ-а, рекла је да су сви земљотреси забиљежени на дубини од 2,7 километара, те да „на тој дубини долази до све јачег испуштања енергије“.
“Уздизање тла у посљедњим недјељама износи око 1,5 цм, али још увијек није регистровано убрзање тог процеса. У наредним сатима ћемо имати јаснију слику”, поручила је Бјанко.
Шта је Цампи Флегреи?
Супервулкан Кампи Флегреи (познат и као Флегрејска или Ватрена поља) чини 24 мањих кратера, вулканских формација и отвора унутар велике депресије – калдере (латински: „котао“). Његове ерупције у прошлости биле су катастрофалне.
Једна од најјачих догодила се прије 40.000 година и, према неким теоријама, допринијела је нестанку неандерталаца. Индекс вулканске експлозивности био је категорије 7, док је позната ерупција Везува 79. године имала индекс 5.
Посљедња ерупција десила се 1538. године и створила нову планину. Прастаре експлозије Флегрејских поља прекриле су пепелом велике дијелове источне Европе – а трагови су пронађени чак у данашњој Русији.
Иако је немогуће прецизно предвидјети када би Цампи Флегреи могао еруптирати, стручњаци упозоравају да би потенцијална експлозија имала разорне посљедице по околину, преноси Јутарњи.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.