Фото: Италија добија новог Берлусконија?
Рим - Бепе Грило (64), бивши ТВ водитељ, а сада комедијаш и вођа популистичког “Покрета пет звјездица”, на изборима у Италији могао би да направи велику сензацију, јавиле су агенције.
Он бизарним наступима пријети да засхени геријатријски латино мачизам бившег премијера Силвија Берлусконија.
Грило је ове недјеље започео кампању свог покрета за регионалне изборе на Сицилији, тако што је, кренувши из Калабрије, препливао Месински тјеснац и стигао на острво.
У историји су сличне пливачке подухвате пред народом изводили Бенито Мусолини и Мао Цедунг, а у скорије време и Владимир Путин.
Идеологију Гриловог покрета М5С називају “демократијом из самих корјена”, али је упитно да ли идеологије уопште има.
Грило у обраћањима говори да је Италија у тешким економским и друштвеним проблемима, али не нуди рјешење, а притом обилато користи псовке.
Он је у јесен 2007. извео око два милиона Италијана на улице на прославу првог В дана, названог по псовки “ваффанцуло” (тјерај се у...).
Од тада је Грилов утицај у италијанској политици растао, чему је доприњело и то што је он изузетно активан блогер и зна да искористи друштвене мреже.
Био је велики критичар Берлусконијевог начина владавине, иако постоје сумње да је пословно повезан с њим.
Aктуелног премијера Марија Монтија напада због инсистирања на мјерама штедње, а у вези са тим је Грило лансирао и израз “ригор монтис”, уместо “ригор мортис” (мртвачка укоченост).
Посљедња истраживања јавног мњења показују све већи проценат Грилових поклоника, који од анкете до анкете варира од 16,7 до 18,5 одсто.
Уколико задржи ову подршку, Грило би на изборима у априлу 2013. могао и да се удружи са Aнтониом ди Пјетром, лидером мање партије “Италија вриједности”.
Нова коалиција би тада могла да постане најјача политичка опција у Италији.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.