Фото: Агенције
РИМ - Италијанске власти упутиле су драматично упозорење: оштећени руски танкер натоварен течним природним гасом (ЛНГ), који већ двије седмице неконтролисано плута централним Медитераном без посаде, представља директну пријетњу од разорне експлозије и незапамћене еколошке катастрофе.
Секретар Савјета министара Италије, Алфредо Мантовано, истакао је да ситуација не може бити озбиљнија. Поред огромних количина ЛНГ-а, брод носи и додатни опасан терет који би могао претворити пловило у ватрену буктињу.
"Постоји огроман ризик. Танкер би могао да експлодира у сваком тренутку", упозорио је Мантовано, преноси ББЦ.
Брод "Арктик Метагаз" испловио је у фебруару из руске луке Мурманск. Он је дио такозване "флоте у сјенци" којом Русија, упркос западним санкцијама, транспортује енергенте широм свијета.
Прије двије седмице, брод је тешко оштећен у серији експлозија и пожара. Иако су либијски званичници првобитно објавили да је танкер потонуо, он и даље плута напуштен након што је посаду спасила либијска обалска стража.
Москва је за инцидент директно оптужила Украјину, тврдећи да су коришћени поморски дронови. Званични Кијев се до сада није огласио поводом ових навода, али је украјинска обавјештајна служба (СБУ) раније потврдила да "танкере из сјенке" сматра легитимним војним метама јер финансирају руску ратну машинерију.
Европа тражи хитну акцију: Угрожен биодиверзитет
Еколошке организације, предвођене WWФ-ом, упозоравају да би изливање горива уништило подручје од изузетног значаја за биодиверзитет Медитерана.
Због тога су Италија, Француска и још седам земаља упутиле хитно писмо Европској комисији, захтијевајући координисану реакцију.
Кључне тачке апела ЕК:
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.