Фото: Иран забранио прелет авиона Aнгеле Меркел
БЕРЛИН - Aвион њемачког канцелара Aнгеле Меркел, који је летио за Индију, каснио је јуче два сата јер је Иран забранио летјелици улазак у његов ваздушни простор због чега је Берлин позвао иранског амбасадора како би му уручио протестну ноту, саопштено је у Берлину, а пренијеле су агенције.
Портпарол њемачке владе Штефан Зајберт изјавио је да је канцеларкин авион због одлуке Техерана морао да кружи над Турском око два сата и назвао је инцидент кршењем норми дипломатских привилегија какве канцеларка, како је напоменуо, никад досад није доживјела. Зајберт је додао да је Меркелова стигла у Индију са два сата закашњења.
Министар спољних послова Њемачке Гидо Вестервеле потврдио је да је Њемачка позвала иранског амбасадора у Берлину и уручила му протестну ноту, пренио је AФП.
- Ометање прелета авиона њемачке канцеларке над Ираном апсолутно је неприхватљиво. То показује непоштовање према Њемачкој, које нећемо прихватити. Из тог разлога сам позвао иранског амбасадора. Бићемо веома јасни у поруци да такво кршење међународних конвенција неће бити толерисано у Њемачкој - навео је Вестервеле.
Њемачка канцеларка је путовала у званичну посјету Њу Делхију, пренио је AП. То је било њено прво званично путовање у иностранство новим авионом "ербас A340", њемачким еквивалентом америчке летјелице.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.