
МУМБАЈ - Монсунске кише погодиле су обалу најјужније индијске државе Керале, што је најранији долазак у 16 година и обећање богате жетве.
Монсун обезбјеђује готово 70 одсто кише која је Индији потребна за наводњавање фарми и обнављање водоносних слојева и резервоара.
Скоро половина индијског пољопривредног земљишта, без икаквог система за наводњавање, зависи од годишњих киша од јуна до септембра.
Љетне кише у Керали обично почињу око 1. јуна прије него што се прошире по читавој земљи до средине јула, омогућавајући пољопривредницима да саде усјеве попут риже, кукуруза, памука, соје и шећерне трске.
Индијски метеоролошки завод саопштио је јуче да је почетак југозападног монсуна над Кералом 24. маја његов најранији почетак од 23. маја 2009. године.
Монсун је захватио Кералу и дијелове сусједних држава Тамил Надуа и Карнатаке, те дијелове сјевероисточне државе Мизорам.
Услови су повољни за даље ширење монсуна на Гоу, дијелове Махараштре, Андра Прадеша, сјевероисточне државе Западни Бенгал и преостале дијелове држава Карнатака и Тамил Наду током наредна два до три дана.
Економисти предвиђају да ће вишак предмонсунских падавина и рани почетак монсуна помоћи пољопривредницима, посебно у јужним и централним државама, да посију усјеве прије него обично.
Прошле године монсун је стигао до обале Керале 30. маја, а укупне љетне кише биле су највише од 2020. године, што је подржало опоравак од суше из 2023. године.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.