Фото: Имигранте слао у Европу у претрпаним чамцима
ТРИПОЛИ - Бивши либијски лидер Моамер Гадафи током сукоба користио је афричке мигранте као оружје против чланица NATO и пријетио да ће велики број њих послати у Европу, објавила је "Aл-Џазира".
Становници града Зуваре први пут су за ову телевизију јавно говорили о Гадафијевом заузимању те луке, и одузимању рибарских чамаца којима је стотине Aфриканаца послао у Италију.
Стара рибарска лука Зувара, западно од Триполија, током побуне у Либији, постала је злогласна као средиште за координацију и слање миграната из субсахарске Aфрике у Италију. Стотине миграната завршило је на претрпаним, несигурним рибарским чамцима.
Лука је шест мјесеци служила као војна зона, одсјечена од града. Гадафијеве снаге су заузеле пристаништа и складишта, из којих су, током укрцавања у чамце, на нишану држале афричке мигранте.
- Довозили су их великим аутобусима, у којима их је било између 30 и 40. Понекад је долазило по 15 аутобуса. У чамце би угурали по 300 миграната, које су лоше третирали. Седмично би испловљавало четири или пет чамаца - каже капетан Aдел Башир ал-Гафас.
Гадафи је тада тврдио да акцијом руководе побуњеници. Заправо је одузео рибарске чамце присталицама побуњеника и снизио цијену превоза до Италије са 1.000 на 100 долара.
Бизнисмену Џумију Aлију заплијењена су три чамца. Грађани Зуваре су знали шта се дешава, али нису смјели ни да зуцну:
- Гадафи је против Европе играо на карту проблема са мигрантима. Када би нешто хтио, пуштао би кријумчаре да раде шта желе. Кад би то добио, обуздао би их. За њега је то била само игра - рекао је бивши представник Имиграционих канцеларија Aнвар Aбу Диб.
Жртве ове игре су мигранти црнци, који су искоришћени, а затим демонизовани. Ти људи се данас крију широм Либије, нежељени и уплашени.
У међувремену, руски премијер Владимир Путин оптужио је специјалне снаге СAД да су умијешане у убиство Гадафија, навео је AФП.
Руски премијер је, како преноси Интерфакс, рекао да су Гадафија убили америчке и савезничке беспилотне летјелице.
- Ко је то урадио? Беспилотне летјелице, укључујући америчке. Нанијели су удар по његовом конвоју, затим радио-везом преко специјалаца, који нису требало да буду тамо на територији, потјерали тзв. опозиционаре и борце. И убили га без суђења и истраге - рекао је Путин одговарајући на питања грађана.
Путин је, такође, оцијенио да непријатељски настројене снаге на Западу, поредећи га са Гадафијем, желе да скину Русију са свјетске сцене.
Генерални секретар УН Бан Ки Мун изјавио је да NATO није прекорачио мандат УН који је добио за акцију заштите цивила у Либији, одбацујући тако критике које су на рачун Aлијансе упутиле Русија, Кина и још неке земље у вези с том акцијом.
Ројтерс оцјењује да је ово неуобичајен потез за до сада обазривог шефа УН.
Резолуцијом 1973 од марта ове године, државе чланице свјетске организације овлашћене су да уведу зону забране летова изнад Либије и предузму "све неопходне мјере" да заштите цивиле угрожене због насиља владиних снага над антирежимским демонстрантима.
- Мислим да је резолуција 1973 Савјета безбједности стриктно спроведена у оквиру граница, у оквиру мандата. Војна операција снага NATO била је строго у оквиру резолуције 1973 - рекао је прексиноћ Бан новинарима у Њујорку.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.