Фото: Гувернер на суду признао да је украо 250 милиона долара
ЛОНДОН - Бивши гувернер нигеријске провинције Џејмс Ибори изјаснио се пред судом у Лондону кривим за крађу 250 милиона долара у периоду од осам година своје владавине.
Ибори, некада најбогатији и најутицајнији нигеријски политичар, признао је кривицу по 10 тачака оптужнице, преноси BBC.
Он је ухапшен 2010. године у Дубаију, а три године раније у Великој Британији му је замрзнута имовина у вриједности од 35 милиона долара.
Он је промијенио исказ непосредно пред суђење, изјаснивши се кривим за крађу новца из државних фондава нафтом богате Нигерије. Новац је износио и прао преко офшор компанија.
Тужилац је изјавио да ће сада тражити конфисковање све украдене имовине која ће бити враћена становницима провинције Делта у Нигерији.
Током саслушања у судници се појавило између 20 и 30 Иборијевих присталица, од којих су неки носили мајцу на којој је писало "Слобода за Иборија".
Утврђено је да је Ибори, који има 53 године, лажирао и податке о свом рођењу када је биран за гувернера Делте. Такође је слагао и да нема кривични досије.
Пресуда Иборију биће изречена 16. априла пред судом у Лондону.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.