Гутерес: Савјет безбједности има једну предност у односу на талибане

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Гутерес: Савјет безбједности има једну предност у односу на талибане

ЊУЈОРК - Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес рекао је данас да жеља талибана за међународним признањем представља једину предност Савјета безбједности УН да инсистира на инклузивној влади и поштовању људских права у Авганистану, посебно женских.

Гутерес је новинарима рекао да је о томе говорио на затвореној сједници Савјета безбједности у понедјељак, позвавши чланице тог тијела да буду уједињене.

“Веома је важно да међународна заједница буде уједињена, да све чланице Савјета безбједности буду уједињене како бисмо искористили заитересованост талибана за легитимно признање, што је наша једина предност”, поручио је Гутерес.

Он је истакао да је спреман да сам преговара са талибанима “када буде јасно с ким треба да причам”, преноси Ројтерс.

Навео је да су до сада званичници УН у Кабулу били у блиском контакту с талибанима.

Гутерес је оцијенио да би заједнички фронт у преговорима са талибанима могао да их натјера да формирају инклузивну владу, да поштују људска права, наставе да дозвољавају евакуацију из Кабула и да спријечи да Авганистан постане рај за тероризам.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.