Фото: Гул потписао контраверзни закон
Анкара - Турски предсједник Абдулах Гул потписао је јуче контроверзни закон којим се појачава контрола интернета.
Гул је навео на Твитеру да је прогласио закон, за који опозиционе групе и групе за заштиту људских права кажу да крши слободе грађана, пошто га је турска влада увјерила да ће ублажити неке дијелове кроз касније амандмане, пренијела је агенција АФП.
Тај закон, као и онај који влади омогућава већи утицај на правосудје, критичари премијера Тајипа Ердогана виде као ауторитарни одговор на истраге корупције које потресају владу.
Закон о правосуђу ће обезбједити влади већи утицај на избор судија и тужлиаца, док ће закон о интернету омогућити властима да блокирају приступ веб страницама у року од неколико сати без претходног налога суда, пренио је Ројтерс.
Влада наводи да ће ти закони унаприједити демократију тиме што ће повратити контролу над правосуђем и што ће заштитити приватност појединаца на интеренту.
Министар комуникација Лутфи Елван рекао је раније јуче да ће влада поднијети парламенту амандмане на закон о интернету чим га Гул одобри.
Према тим измјенама, за дозволу властима за приступ интернет саобраћају биће потребан налог суда, а телекомуникационе власти ће морати да затраже одлуку суда у року од 24 сата ако блокирају приступ интернет материјалу из разлога приватности.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.